Všechno je v očích…

Už jste se někdy ztratili v pohledu svého malého furballu?! Opravte to. Zírá na tebe. Zvenčí se zdá, že se nic neděje. Klidné odpoledne. Ale uvnitř je to pořádná exploze hormonů! Ano, přátelství mezi člověkem a psem má vědecké vysvětlení a vzhled s tím má hodně společného…

„Hormon lásky“

Oxytocin je molekula vylučovaná částí mozku lidí a psů: hypotalamem. Má mnoho rolí. Co nás ale dnes zajímá, je jeho zapojení donáklonnostoni sociální vazby, důvěra,empatie apřipoutání matka-dítě. Podle japonských vědců by tento hormon byl klíčovým prvkem přátelství mezi člověkem a psem, a to díky mechanismu, který nazývají „oxytocinem zprostředkovaná pozitivní smyčka“. Pojďme se podívat, co to může být…

Zkušenosti č. 1: mnohem více než jen jednoduchý pohled…

Skupina vědců z Azabu University pod vedením Dr. Miho Nagasawy vyvinula velmi zvláštní experiment. Jejich práce, publikované v časopise Věda, začíná půlhodinovým pozorováním kolem třiceti pánů a jejich psů. Vědci pečlivě načasovali čas, který každý čokl strávil pohledem do očí svému majiteli. Zaznamenali také trvání různých dalších interakcí (pohlazení, slova atd.).

Koncentrace oxytocinu přítomného v jejich moči byla měřena před těmito interakcemi a po nich. Výsledek: páni a psi, kteří prošli dlouhá doba na vyrovnání byli jediní, kdo je viděl hladina oxytocinu se zvyšuje.

psí pohled
Kredity: Josephine Amalie Paysen / Unsplash

Experiment č. 2: začínáme znovu, ale obráceně!

Vědci pak zkusili opačný experiment: polovině psů podali oxytocin. Potom sledovali, kolik času každé zvíře strávilo pohledem na svého majitele. Ukazuje se, že ženy, které dostávaly oxytocin zíral na svého pána mnohem déle než ti, kteří to neudělali.

Nicméně, u mužů tomu tak nebylo kteří jsou možná méně citliví na afektivní účinky tohoto hormonu nebo u kterých by také mohl stimulovat bdělost (na rozdíl od 1. experimentu byli tentokrát v místnosti cizí lidé, pejsci je snad pozorovali) .

Nějaký byly také potvrzeny výsledky 1. experimentu protože se opět zvýšil oxytocin v moči pouze u majitelů, kteří sdíleli dlouhé pohledy se svým pejskem. Nicméně, Něco divného se stalo: tentokrát se u žádného psa během interakce nezvýšil oxytocin. Vysvětlovalo by se to tím, že v tomto 2. experimentu bylo pánům zakázáno dotýkat se svého zvířete nebo na něj mluvit, což jsou dva prvky, které by proto byly zásadní pro zvýšení oxytocinu u psa.

ohled na čivavu
Kredity: Skeeze / Pixabay

Cnostný kruh!

Stručně řečeno, kdy váš pes se vám dívá do očízvyšuje se vaši hladinu oxytocinucož vás dělá více láskyplný (pohlazení, sladká slova atd.)která se zvyšuje jeho hladina oxytocinukterá ho vede k Sleduji tě ještě víc… a tak dále!

Je to lidský mechanismus, který psi získali z našeho kontaktu

V 1. pokusu byli také někteří vlci a jejich trenéry. Tato zvířata se na lidi téměř nikdy nepodívala a u nikoho se nezvýšil oxytocin. To naznačuje, že vlci nepřenesli toto chování na své psí potomky. Psi si ji tedy pravděpodobně vyvinuli kontaktem s člověkem při domestikaci.

Pohled má v lidské komunikaci velmi důležitou roli. Umožňuje nám vzájemně si porozumět a spojit se. L‘připoutanost matek a jejich dětí je také silně ovlivněn oxytocinem a pohledem. Podle výzkumníků se řídí biologickým mechanismem velmi podobný k té, kterou jsme právě viděli mezi mužem a psem. Pejsci a miminka jsou docela machiavelisti. Tito malí andělé vyvinuli velmi složité procesy, díky nimž se můžeme rozlousknout!

vzhled štěněte
Kredity: Joel J. Martínez / Unsplash

Také se vám bude líbit:

Dokáže si pes zapamatovat minulost a promítnout se do budoucnosti?

Umí psi počítat?

Mají psi smysl pro čas?

objevte 3 recepty, jak potěšit svého psa

Měli byste svého psa v zimě ostříhat?