Vše o identifikaci psa (čip a tetování)

Ve Francii je téměř 15 milionů zvířat označených tetováním nebo elektronickým čipem. Je to důležitý reflex a zdá se, že si jej osvojuje stále více Francouzů. Zde je malý soubor se vším, co potřebujete k tématu vědět.

Je povinné nechat svého psa identifikovat?

Odpověď je jednoduchá: oui! Neidentifikace vašeho pejska je přestupek, který může být potrestán pokutou 4. třídy (750 €). Přesněji řečeno, loi uvádí, že je povinné:

  • Před odevzdání psa zdarma nebo za poplatek.

  • Pro všechny pejsky starší 4 měsíce a narodil se po 6. lednu 1999.

  • Pro všechny domácí masožravce v oddělení, které je oficiálně prohlášeno za infikované vztek.

Co je identifikace?

Identifikace spočívá v přiřazení a jedinečné číslo svému zvířeti, které si nechá až do smrti. Díky této řadě čísel (nebo písmen) ji lze nalézt v Fichierův národní I-CAD, největší evropská databáze věnovaná domácím šelmám. Uchovává různé informace o každém zvířeti: jméno, datum narození, pohlaví, druh, plemeno, kontaktní údaje majitelů… Jsou povoleny dva způsoby identifikace: čip a tetování (můžete je i kombinovat).

Elektronický čip nebo transpondér

Je to malý váleček o velikosti zrnka rýže vstříkněte pod kůži svého psa pomocí velké injekční stříkačky. Zůstane tam celý život. Ve Francii se tak děje na úrovni „levého krčního žlábku“, tedy v krku, za levým uchem. Zákrok je téměř bezbolestný a čip není zdraví nebezpečný: je biokompatibilní, voděodolný a neobsahuje žádný magnetický ani elektrický systém.

Lze jej přečíst předáním a čtenář konkrétně poblíž. Mnoho profesionálů ho má: veterináři, libry, útulky, hasiči, policie… Ten pak odhalí patnáctimístný kód spojený s vaším psem. Ten obsahuje tři číslice označující zemi (250 ve Francii), dvě číslice týkající se druhu (26 pro psy, kočky a fretky), dvě číslice týkající se výrobce a osm číslic specifických pro každé zvíře.

identifikační chien
Kredity: Vetkit / iStock.

Tetování

Tentokrát zvířeti vytetujeme do ucha (nebo na stehno) sérii tří/čtyř čísel a tří písmen. K tomu mu malá jehla propíchne kůži a usadí seinkoust. To lze provést dvěma způsoby:

  • S dermatologem, nástroj podobný tomu, který se používá pro lidské tetování. U psů by měl být zákrok prováděn v celkové anestezii. Tato technika je dnes zdaleka nejoblíbenější.

  • S tetovacími kleštěmi. Jedná se o poměrně krutou a bolestivou metodu, která spočívá v rozdrcení ucha zvířete mezi dvěma bity, z nichž jeden je lemován mnoha body vykreslujícími znaky tetování. To lze provést bez narkózy, bohužel pro psa.

Chip VS tetování: co si vybrat?

Obvykle, tetování se stále méně používá, protože má různé nevýhody: často je nutná narkóza, postavy jsou někdy špatně čitelné, nápis může časem vyblednout, je obtížné se k němu dostat s agresivním zvířetem nebo bojácným, který nepustí ucho být zmanipulovaný, nová tetování vám již nedovolují cestovat do zahraničí…

V konfrontaci s tímto, elektronický čip má mnoho výhod: je stálý, nedá se zfalšovat, je dobře čitelný i na rozrušeném psovi, snadno se aplikuje, nevyžaduje anestezii a žádné uklidnění, umožňuje ho všude cestovat… Má však velkou nevýhodu oproti tetovat: to není zřejmé. Osoba, která narazí na vašeho ztraceného psa, nemusí myslet na blechu a nepodnikne kroky k jejímu nalezení. To je však možné napravit připevněním na obojek zvířete medaile označující „Mám elektronický čip“ (často je poskytován při jeho umístění). Další možností je provést dvojí identifikaci: mikročip A tetování (může to být jednoduše „P“ – jako čip – zaregistrovaný v jeho uchu).

identifikační chien
Kredity: Yana Yankova / iStock.

Kdy a jak identifikovat svého psa?

Chcete-li potetovat nebo čipovat zvíře, vše, co musíte udělat, je vzít ho na veterinární. Obecně se to dělá při první návštěvě. Při konzultaci praktik doplní identifikační složku a vyřídí veškeré formality.

Veterináři jsou jedinými odborníky oprávněnými implantovat elektronické čipy. Nicméně, licencovaní umělci tetování mají také právo provádět tetování, ale pouze u psů mladších 4 měsíců, pomocí kleští a bez narkózy.

K čemu slouží identifikace zvířete?

Důvodů je mnoho, které jsme podrobněji popsali v jiném článku. To vám umožní najít ztraceného psa, vycestovat s ním do zahraničí, prokázat jeho totožnost, ukázat, že vám patří, zajistit veřejné zdraví a pohodu zvířat… Nejde jen o povinnost, ale je také velmi užitečné pro vás a pro společnost.

Buďte opatrní, abyste aktualizovali svá data

Identifikace je skutečně účinná pouze tehdy, jsou-li vaše informace aktuální. Tedy v případě změna (stěhování, nové telefonní číslo, ztráta zvířete…), nezapomeňte kontaktovat I-CAD. Není neobvyklé, že se ztracený pes dostane zpět k veterináři, ale jeho pány nelze zastihnout, protože jejich kontaktní údaje již nejsou platné…

Umí psi počítat?

Koloidní stříbro k léčbě vašeho psa