Umí psi počítat?

Počet. Je to činnost, kterou provádíme na denní bázi. Ale co vaše koule? Umí psi počítat? Zdá se, že tým amerických vědců našel odpověď…

Pejsci mají magnetickou rezonanci

Skupina Vědci z Emory University v Atlantě se rozhodl zajímat se o matematické dovednosti našich drahých furballů. Jejich práce, publikované v časopise Biologie dopisy, studuje mozky 11 psů. Každý z nich byl postupně umístěn v a MRI přístroj. Vědci poté promítli na obrazovku před sebou proměnný počet bodů. Tato zvířata nedostala žádné školení o číslech, takže jejich reakce byly spontánní chování.

Psi, na kterých záleží…

Pomocí zobrazování si vědci všimli této části mozku zvířat byl mnohem aktivnější když se počet bodů měnil (např.: 2 body, pak 10 bodů), než když zůstal stejný (např.: 6 bodů, pak 6 dalších bodů různé velikosti a rozložení). Tento experiment ukazuje, že psi jsou schopni rozeznat rozdíl mezi čísly.

Mechanismus podobný tomu u lidí

Chcete-li zjistit čísla, tyto chlupaté koule používané ze stejných částí mozku jako muži. Jedná se o oblasti umístěné v parietálním a čelním laloku mozkové kůry. Oba používáme podobný kognitivní mechanismus zvaný „systém přibližných čísel“.

V meandrechdarwinovská evoluce, člověk a pes se oddělili a šli oddělenými cestami před téměř 80 000 lety. Tento mechanismus, který sdílejí, je tedy přinejmenším stejně starý jako tento.

kalkulačkový pes
Kredity: Grase/iStock

Ale nejsou to ani velcí matematici.

Existují dva kognitivní procesy pro reprezentaci čísel:

  • « Přibližná číselná soustava nepřesně odhadnout počet objektů v sadě. To je část, kterou mají člověk a pes společnou.

  • « Paralelní systém individualizace pro přesnější zpracování malých množství. Posledně jmenovaný je přítomen u lidí, ale nebyl prokázán u psů.

Ani psi nejsou matematici na vysoké úrovni. Ony nelze provádět složité výpočty které jsou v dosahu člověka. Za tento úkol je zodpovědná jiná část mozku: prefrontální kortex. Zdá se však, že tato zvířata stále mají nějaký smysl pro čísla. A používají to moudře…

Pokud si myslíte, že váš pes neumí počítat, zkuste si dát do kapsy 3 pamlsky a dejte mu jen 2.

psí pamlsky
Kredity: Nicooografie / Pixabay

Také se vám bude líbit:

Dokáže si pes zapamatovat minulost a promítnout se do budoucnosti?

Nový vzorec pro výpočet lidského věku vašeho psa

Proč se nás dotýká pohled psů?

Anglický setr, okouzlující lovecký pes

Vše o identifikaci psa (čip a tetování)