Toto je lidský věk vašeho psa

Přemýšleli jste někdy, jak starý by byl váš pejsek, kdyby to byl člověk? Ve skutečnosti mají psi mnohem kratší životnost než lidé. Dva psí roky tedy nejsou ekvivalentní 2 lidským rokům. No, hádejte co, je možné dělat odhady. Zde je návod, jak převést psí věk na lidský věk!

Mýtus x7

Mnoho lidí používá staré dobré pravidlo „jeden psí rok = 7 lidských let“. Stačilo by tedy vynásobte věk svého psa 7. Rovnice byla vyvinuta porovnáním průměrné délky života muže (~77 let) se psem (~11 let): 77/11 = 7. Ale opravdu vám tato metoda umožňuje správně převést věk vašeho psa? Spíš ne. Matematika není tak jednoduchá…

Žádná univerzální rovnice

Univerzální vzorec pro výpočet lidského věku všech psů neexistuje. Ve skutečnosti se velmi liší v závislosti na závod a konkrétněji z šablona zvířete. A v žádném případě by to nebyla lineární rovnice, protože stárnutí psů je v jejich mladém věku mnohem rychlejší, pak se postupně zpomaluje.

Věková tabulka

Byly proto vytvořeny různé tabulky, které tyto parametry zohledňují. Obecně se tam psi dělí na 3 kategorie : hmotnost nižší než 15 kg, hmotnost od 15 do 40 kg a hmotnost vyšší než 40 kg. Je tak možné získat reprezentativnější aproximace.

Řada „přijatý nápad“ Lidský rok odpovídá 7 letům pro psa nebo kočku / je nutné vynásobit 7 věkem…

Napsala Veterinární klinika Green Dogs ve středu 9. října 2019

LA nová kouzelná formule!

Vědci z univerzity v San Diegu se rozhodli jít ještě dále a porovnali stárnutí DNA skupiny Labradoři s tím skupiny mužů. To jim umožnilo vytvořit přesnější rovnici: 16 x ln (psí věk) + 31 = lidský věk.

Jeden rok starý labrador by tedy odpovídal 31 lidským rokům. Chcete-li to spočítat, zkopírujte a vložte “ 16*ln(X)+31 ve vyhledávací liště Google nahrazením X věkem psa. Nezapomeňte na „ln“: je to zvláštní matematická funkce zvaná „přirozený logaritmus“.

Tato rovnice však má limity. Pro jiné rasy to není optimální. Podobné studie by bylo třeba provést na jiných typech psů, aby se pro ně také dostal správný výpočet.

Vědci vyvinuli novou recepturu, o které se domnívají, že lépe porovnává psí a lidský věk, a vytvořili…

Vložil Gawler Veterinary Services ve čtvrtek 6. února 2020

Puberta a senescence

Puberta je důležitou etapou v životě psů. Dosahují ho v různém věku podle velikosti: kolem 5-6 měsíců u malých plemen, 7-10 měsíců u středně velkých plemen a až 18-24 měsíců u velkých plemen.

Dalším klíčovým krokem je práh stárnutí. Toto je věk, od kterého je pejsek považován za „seniora“. To se děje kolem 10 let u malých psů, 9 u středně velkých a 7 u velkých psů. Proto je doporučována pravidelná důkladnější veterinární kontrola s cílem podpořit tato dospělá zvířata a zlepšit jejich životní komfort.

Také se vám bude líbit:

Výchova: techniky učení psů

Starší pes: jak mu pomoci jíst?

S věkem můj pes ohluchne: jak mu mohu pomoci?

5 psích plemen podobných vlkům

měli bychom následovat příklad z Belgie?