Shar-Pei, fyzický pes, který nenechává nikoho lhostejným

„Hele, nezapomněl jsi dnes ráno vyžehlit svého psa?“ Který majitel Shar-Pei neslyšel takový vtip o svém psovi? S jeho hroší hlavou a vrásčitou kůží je jedna věc jistá: Shar-Pei nenechá nikoho lhostejným! Ať už oceňujete jeho netypickou postavu nebo ne, tento malý pejsek je opravdová koule lásky, která si rozhodně zaslouží být známější.

Příběh Shar-Pei

Malý šarpej na kmen stromu
Kredity: Pack-Shot / iStock

Shar-Pei je pes čínského původu. Toto plemeno je jistě velmi staré, protože v Číně byly nalezeny archeologické pozůstatky staré více než dva tisíce let a představující psy se vzhledem šarpeje. Jedná se o sošky objevené po vykopávkách dynastie Han. V té době byl Shar-Pei chován čínskými rolníky jako hlídací a lovecký pes v jižních pobřežních oblastech Číny. Následně byl Shar-Pei vycvičen jako bojový pes. Toto plemeno však postupně nahradila jiná výkonnější plemena a šarpej téměř vymizel. Naštěstí se hongkongský chovatel, který stále vlastnil tucet Shar-Pei, rozhodl s kamarádem zachránit plemeno před úplným vyhynutím.

Shar-Pei, malý pes s jedinečnou postavou

Hnědý šarpej stojící
Kredity: Julesru / iStock

Veškerá zvláštnost Shar-Pei spočívá v jeho vráskách. Jak jste si jistě všimli, Shar-Pei je od hlavy až k patě pokryt vrásčitou kůží. Tato pokožka je chráněna velmi krátkým a štětinatým vlasem. Nemá však podsadu, díky čemuž je velmi citlivý na chlad. Barva šarpeje musí být vždy jednotná a kromě bílé jsou povoleny všechny barvy (černá, hnědá, béžová, plavá, modrá a krémová). Jeho malé oči se mračí a jeho dlouhý ocas je nesen vysoko a stočený. Má také velmi malé svěšené uši ve tvaru trojúhelníku a hlavu, která vypadá jako hroch, díky čemuž je strašně roztomilý. Shar-Pei má navíc velmi bytelné a kompaktní tělo. Měří 44 až 51 cm a váží mezi 18 a 25 kg.

Shar-Pei, velmi přítulný, ale trochu líný

Shar-pei vleže a spí
Kredity: djiledesign / iStock

Shar-Pei je skutečný hrnec lepidla. Velmi blízký svým pánům, je to rodinný pes par excellence. Velmi snadno se cvičí, vždy se bude snažit být středem pozornosti. Nebude mít problémy ani s bydlením v bytě, protože to není příliš sportovní pes. Pohybově velmi nenáročný, tři vycházky denně mu budou bohatě stačit. Kromě toho je Shar-Pei fanouškem čistoty a nerad si uleví ve svém blízkém okolí. Proto je stále vhodné brát ho na dlouhé procházky, při kterých může využít i příležitost čichat své okolí. Jak už bylo řečeno v předchozím odstavci, srst mu nedovolí vydržet chlad a navíc nesnáší vodu.

Kolik stojí adoptovat Shar-Pei?

V průměru se cena Shar-Pei pohybuje mezi 800 a 1200 eury. V závislosti na chovateli můžete zaplatit více za samici než za samce.

místo, kde vzdát hold vyhynulým zvířatům

Po občanském a trestním zákoníku zákoník zvířat na obranu svého psa