Psi cítili plynoucí čas…

Je dobře známo, že psi mají úžasný čich. Ale mohlo by to být tím, že mohou cítit i plynutí času? Alespoň si to myslí Alexandra Horowitzová, profesorka psí psychologie na Kolumbijské univerzitě.

Pejsci vědí, kdy se jejich pán vrací domů

Mnoho majitelů má poměrně pevný denní režim: odcházejí do práce a vracejí se domů v pevně stanovenou dobu. No a mnoho z nich si po návratu všimlo, že jejich pes je stále za dveřmi. Potvrdily to i kamery: psi často hlavy směrem ke vchodu nebo k oknu 15-20 minut před příjezdem jejich pána.

Podobných příběhů je celá řada. Někteří páni říkají, že je jejich pes každé ráno doprovází do školy nebo do metra, pak odchází vraťte se pro ně večer v konkrétní čas. Ale jak mohou tato zvířata vědět, že se jejich pán vrátí právě v tuto chvíli?

pes u dveří
Kredity: Sebastien Goldberg/Unsplash

Cítí psi počasí?

Profesorka Alexandra Horowitzová má na toto téma vlastní představu. Ve své knize“ Být psem: následovat psa do světa pachů (být psem: následovat psa ve světě pachů), vysvětluje, že tato zvířata by byla schopna vnímat plynutí času. K tomu by mohli použít různé metody.

1. Vývoj intenzity vůně mistra

Každý mistr má zvláštní vůni. A když z domu odejde, postupně se konstantní rychlostí snižuje. Pokud odejde a vrátí se v pevně stanovenou dobu, při zkouškách by jeho pes mohl skončit tak, že zaznamená čas jeho návratu. Opravdu, mistr se vždy znovu objeví, když intenzita jeho vůně dosáhne klesl pod určitou hranici.

To se nezdá tak nepravděpodobné, když víte, že tato zvířata již využívají rozdíl v intenzitě pachu ke sledování někoho. Vědí, kterým směrem jít po stopách protože v jednom směru je jejich zápach stále méně silný, zatímco v druhém směru je stále více a více.

2. Pohyby vzduchu

Psi by také mohli vycházet z jiné pachy domu. Ve skutečnosti se vyvíjejí během dne. Jsou transportovány vzduchem, který je v pohybu. Když je horko, stoupá podél stěn, pak dosáhne stropu, jde směrem do středu místnosti a nakonec klesá k zemi. A psi by byli schopni detekovat tyto druhy rozdílů, což by jim poskytlo dočasné vodítko.

psí pachy
Kredity: Jessica Knowlden/Pixabay

Psí čich je velkolepý

Pes má více než 200 milionů čichových receptorů zatímco člověk má jen 5 milionů. Tyto furbally se používají k čichání nejrůznějších věcí: drog, výbušnin, pohřešovaných lidí, pedofilních USB klíčů… Někteří jsou dokonce vycvičeni k rozpoznání rakoviny nebo poklesu krevního cukru u lidí s cukrovkou, i když je to pravděpodobně velmi nepřesné.

Člověk je vizuální tvor, který vnímá svět očima. Čas zjišťuje pohledem na hodinky. Na druhou stranu pes ano čichový tvor který ho zatkne s jeho lanýžem. A může se stát, že to druhé mu také umožní sledovat plynutí času…

Také se vám bude líbit:

Poznají se psi v zrcadle?

Psi nevidí černobíle!

metody učení psů

6 nebezpečí podzimu pro vašeho psa

Karelský medvědí pes, silný charakter a zlaté srdce