Psi a vánoční okrasné rostliny: pozor na otravu

Přestože jde o tradiční okrasné rostliny na oslavy konce roku, jmelí, cesmína a vánoční hvězda nejsou pro naše miláčky příliš slavnostními rostlinami. Jejich požití může být pro naše pejsky skutečně smrtelné! Pokud však váš dům zdobí tyto rostliny a máte je rádi, vězte, že ani je z vašeho interiéru není zásadní vymýtit. Buďte však velmi opatrní a nenechávejte je v dosahu vašeho mazlíčka.

Jmelí, rostlina lásky

větvičky jmelí v košíku
© Oksana_Schmidt – iStock

Líbání pod koulí jmelí 31. prosince o půlnoci je zvyk předků, který sahá až do pohanského uctívání, které bylo běžné během keltských svatebních obřadů. Tato novoroční tradice má podporovat plodnost zve páry hledající štěstí, aby se políbili pod jmelím prosadit nadcházející rok pod dobrou záštitou. Takže šťastná rostlina ano, ale ne pro vašeho psa! V důsledku, jmelí je prudce jedovaté, zejména kvůli proteinu zvanému viskotoxin. Kromě toho má tato rostlina i další látky s hypotenzními, nekrotizujícími a diuretickými účinky.

Příznaky otravy jmelím

V závislosti na stupni otravy symptomů může být mnoho a velmi odlišné. Váš pes pravděpodobně začne zvracením, průjmem a hypersalivací. Může také trpět dýchacími potížemi při požití většího množství nebo pokročilé intoxikaci. Vaše zvíře může být také hypotonické (únava, nedostatek svalového tonusu), trpět ataxií (ztráta rovnováhy, nekoordinované pohyby), ale také ochrnutím.

Holly, šťastná rostlina

větev motyky
© Delpixart – iStock

Stejně jako jeho bratranec jmelí, cesmína je také šťastná rostlina při oslavách konce roku. Keltští druidové sbírali snítky cesmíny a jmelí, aby je nabídli vesničanům, aby jim přinesli štěstí. Tato stará tradice tedy pokračuje i dnes, což našim pejskům opět nedělá radost. Opravdu, ať už jsou to červené bobule nebo listy, každý prvek se skládá z různých molekul, které jsou pro psy toxické a zvířata obecně. Ilixanthin, illicin a taniny jsou přítomny v listech, zatímco bobule obsahují molekuly vyvolávající zvracení a pročištění.

Známky otravy Holly

Váš pes se může otrávit pouhým žvýkáním listů nebo bobulí cesmíny. O několik hodin později, v případě lehkého požití, se u něj mohou projevit příznaky zažívací jako je zvracení, průjem a bolest břicha. Pokud vaše zvíře požilo velké množství cesmíny, způsobené příznaky budou závažnější a ovlivní nervový systém. Může pak trpět ataxií (ztráta rovnováhy, nekoordinované pohyby), křečemi nebo dokonce hrozit, že upadne do kómatu. U malých psů může být i velmi malé požití nebezpečné…

Vánoční hvězda nebo vánoční hvězda

vánoční hvězdy všech barev
© Goroda – iStock

Vánoční hvězda, lépe známá jako vánoční hvězda pro svůj pěkný tvar, je exotická rostlina pocházející z tropických oblastí Střední Ameriky, která je velmi oblíbená během oslav konce roku. Jeho pestré barvy totiž o Vánocích dokonale zdobí interiéry. Problém je v tom, že tato rostlina může být pro psy toxická, protože obsahuje latex. Jde však o žíravou látku, která může napadnout trávicí systém, oči a kůži zvířete.

Známky otravy vánoční hvězdou

Buďte si jisti, že na rozdíl od jmelí a cesmíny je otrava vánoční hvězdou jen zřídka smrtelná. Může však způsobit poruchy trávení, jako je zvracení, průjem, hypersalivace atd. Může také způsobit nervové poruchyjako je ataxie nebo třes. Pokud váš mazlíček kousne do rostliny, může to také způsobit rozstřik latexu. V tomto případě může váš pes trpět zarudnutím a následně puchýři na kůži a také slzením, pokud jsou postiženy oči.

Váš pes je opilý, jak reagovat?

Ve všech třech situacích, tj. při požití cesmíny, jmelí nebo vánoční hvězdy, je první věcí, kterou musíte udělat kontaktovat svého veterináře. Pokud se tak stane v neděli nebo ve svátek, uvědomte si, že vždy bude ve službě veterinář. Zavolejte tedy na svou obvyklou kliniku, která vám poskytne číslo veterináře, které je k dispozici pro případ nouze. Můžete také kontaktovat veterinární toxikologické středisko.

Mezitím se nesnažte, aby váš mazlíček zvracel a nedávejte mu jídlo ani pití. V případě otravy vánoční hvězdou si to uvědomte vitální prognóza je obecně příznivá pokud je léčba nasazena rychle. V případě cesmíny a jmelí musíte jednat rychle, protože vašemu zvířeti může hrozit skutečné nebezpečí.

objevte 5 příběhů velmi statečných psů (část 2)

fotograf zachycuje legrační podobnosti mezi lidmi a jejich zvířaty