Proveďte test DNA, abyste poznali původ svého psa

Obecně platí, že na svého čoklíka dostáváte mnoho komplimentů, ale když se vás kolemjdoucí na ulici zeptá, jaké je jeho plemeno, zjistíte, že jste velmi bezmocní. Kromě toho i vy začínáte přemýšlet o skutečném původu vašeho čtyřnohého přítele! Právě v těchto situacích může být test DNA užitečný.

Co je DNA?

Dva psi dávají tlapu
Kredity: Ksenia-Raykova / iStock

I když odpověď jistě znáte, malá připomínka je vždy vítána. Protože ano, kurzy SVT opravdu nejsou ze včerejška… DNA je zkratka pro deoxyribonukleovou kyselinu. Představuje nosnou molekulu genetické informace. Díky DNA se genetická informace nikdy neztratí a může se předávat z generace na generaci. Tímto způsobem můžete např vědět přesněji plemeno vašeho psa, ale také jeho rodičovství stejně jako jeho genetické zdraví (dědičné onemocnění).

Proč nechat testovat DNA vašeho psa?

Pes vyplázl jazyk na stranu
Kredity: suemack / iStock

Když adoptujete psa bez LOF, což je často případ v útulcích, nemáte mnoho informací o původu vašeho psa. V tomto případě by vám test mohl napovědět více o jeho genetice a zejména o plemenech, ze kterých pochází. To by vám mohlo pomoci lépe porozumět jeho chování a instinktům (predace, agresivita atd.)

Povolit vám to může i test DNA dozvědět se více o předcích svého psa, která vám umožní případně předvídat některé genetické choroby. Budete se také moci dozvědět více o citlivosti vašeho pejska na drogy.

Když váš pes pochází z chovatelské stanice, ale a pochybnost zůstává o poctivosti chovatele, může být velmi užitečný i test DNA. Ten vám umožní zajistit rodokmen a dobrý zdravotní stav vašeho štěněte.

Konečně, test DNA lze provést z jakéhokoli z těchto důvodů, ale jen ze zvědavosti a touhy! Pokud se chcete dozvědět více o svém psovi, jeho původu, plemenech, ze kterých pochází… je zcela možné nechat svého psa otestovat. K tomu, abyste to mohli udělat, nepotřebujete „platný“ důvod.

Jak provést test DNA na vašem psovi?

Psí tlama vyplazující jazyk
Kredity: sanjagrujic / iStock

Testy DNA nevyžadují žádný zvláštní požadavek. Jsou dostupné všem, ať už jde o profesionály v kynologickém světě nebo majitele psů. Každý, kdo je zvědavý na genetiku svého mazlíčka, si může nechat udělat test DNA. Měli byste vědět, že je na vás, abyste na svém psovi provedli test. Nicméně nebojte se, je to velmi jednoduché a pro vašeho mazlíčka naprosto bezbolestné.

Sady lze snadno najít na internetu. Po obdržení testu je prvním krokem odebrání vzorku od vašeho psa. Tato operace je velmi rychlá a bezbolestná, stačí malý vzorek slin. Po sbírce, svůj vzorek můžete poslat ve speciální obálce, kterou obdržíte se sadou. Jakmile laboratoř obdrží test, bude hledat plemena a další informace přítomné v DNA vašeho psa. Obecně platí, že výsledek testu DNA obdržíte poštou nebo e-mailem do tří týdnů., ale to se liší podle laboratoří. Váš pejsek pak pro vás nebude mít žádná tajemství!

Ceny testovacích souprav DNA se mohou lišit, ale obecně se pohybují kolem sta eur. Tato suma samozřejmě není zanedbatelná, tento test však může být opravdu užitečný, pokud se chcete o svém mazlíčkovi dozvědět více.

Bobtail, velmi robustní anglický ovčák

můžete se poradit s veterinářem online?