proč můj mazlíček tolik pije?

Uctívá váš pes svou misku na vodu? Pije nadměrně, aniž by vykazoval nějaké další příznaky? Je pak docela možné, že trpí potomanií spojenou s vysokou úzkostí… ale nebojte se, existují řešení, jak následky této poruchy chování snížit!

Co je potománie?

Potomania není nemoc přísně vzato, ale dipsy porucha chování. Je charakterizována zvýšením množství vody požité zvířetem. Navíc výraz „potománie“ pochází z řečtiny pothos což označuje působení pití a mánie což znamená šílenství. Dalo by se potomanii přirovnat k bulimii, až na to, že místo konzumace velkého množství potravy zvíře konzumuje vodu. Pes trpící potomanií proto pije nutkavě a zcela nerozumné.

psí pitná voda
© Ksenia-Raykova – iStock

Jak poznáte, že váš pes má potomanii?

Měli byste vědět, že potomanie se velmi často objevuje u psů, kteří již ano porucha chování. Potománie samozřejmě není jedinou poruchou, která vede k nadměrnému příjmu vody. Pokud pozorujete, že váš pes pije více, než je nutné, vždy se poraďte s veterinářem. Ve skutečnosti je nezbytné začít vyloučením jiných nemocí, které mohou způsobit intenzivní žízeň, jako je selhání ledvin, cukrovka nebo některé druhy rakoviny. Pokud jsou všechny tyto možnosti vyloučeny, váš veterinář vás zcela jistě odkáže behaviorální veterinář za účelem práce na úzkosti psa a jejím původu. Pokud je potománie i přes behaviorální sezení stále stejně důležitá, je možné, že váš veterinář přidá léčba drogami.

Jaký je původ potomanie?

Jak je uvedeno v předchozím odstavci, původ potomanie je často spojené s úzkostí. Ve skutečnosti má mnoho psů s touto poruchou sklon k nadměrnému pití pouze v přítomnosti svých lidí. Je to jejich způsob sdělit vám jejich stres a pokusit se věci pochopit. Potomania může být spuštěna změna prostředí (např. stěhování), ale i pokud váš pes trpíúzkost z odloučení nebo hyperaktivita. Mimochodem, v tom druhém případě potománii většinou provází neúnavnost, přecitlivělost, impulzivnost a neustálé hledání pozornosti.

3 nejhorší důvody, proč si adoptovat psa

Potí se psi?