Proč je důležitá identifikace psa?

V dnešní době se stále více psů identifikuje pomocí mikročipu nebo tetování. Bohužel ne všichni mistři mají tento reflex. Je to však zásadní akt z mnoha důvodů. Zde je malý seznam hlavních…

Zákonná povinnost

Pro začátek zákon stanoví, že všichni psi z více než 4 měsíce narozené po 6. lednu 1999 musí být čipované nebo tetované. Je také nutné před odstoupení psa zdarma i za úplatu.

Občanský průkaz vašeho mazlíčka

Identifikace je jediná oficiální dokument potvrzující totožnost vašeho pejska. Je proto nezbytné během správních řízení. Použijeme jej například k provedení sledování chování legální nebezpeční psi.

Hodně‘pojistitelé také vyžadovat, aby bylo zvíře identifikováno, aby bylo možné jej krýt. Bez toho vám v případě reklamace hrozí neproplacení, protože byste neměli jak prokázat, že pojistka byla skutečně uzavřena na toto zvíře a ne na jiné.

Důkaz, že ti to patří

ID je jedinečné doklad o vlastnictví zvířete uznaného francouzskými úřady. Umožňuje vám potvrdit, že tento pes je skutečně váš, což se může hodit například v případě krádeže nebo soudního sporu (rozvod apod.).

identifikační chien
Kredity: Edoma / iStock.

Najděte svého ztraceného psa

Navíc vám může ušetřit den, pokud o svého mazlíčka přijdete. Nalezené identifikační číslo vám umožní najít vaše kontaktní údaje, kontaktovat vás a vrátit ti to (čip však také není GPS, negeolokuje pejsky přímo).

Měli byste vědět, že pokud váš pes skončí na libru, strážníci okamžitě zkontrolují, zda není čipovaný nebo tetovaný, aby vás mohli kontaktovat. To je důležité, protože nemáte všechen čas na světě to najít: pokud to nikdo netvrdí na konci 8 dní, bude považováno za opuštěné a může být nabídnuto k adopci v útulku nebo dokonce utraceno v případě přemnožení. A i když dorazíte včas, budete jej muset na své náklady identifikovat, abyste měli právo na jeho vrácení.

Cestovat do zahraničí

L‘identifikacea cestovní pas evropské (nebo i zdravotní osvědčení mimo EU) a očkování proti vzteklině jsou tři základní předpoklady pro cestování do zahraničí se svým čoklem. Evropská unie a některé sousední země (Norsko, Švýcarsko atd.)akceptovat než tetování vyrobené před 3. 7. 2011 nebo mikročipy.

identifikační chien
Kredity: Damedeeso / iStock.

Ochrana veřejného zdraví a ochrana vašeho psa

Identifikace je klíčovým nástrojem pro kontrolu některých nemocí a zajištění veřejné bezpečnosti. Díky němu je možné potvrdit vakcinační status psa, což je v kontextu s bojovat proti vzteklina. Dovoz zvířat pak lze sledovat, aby se zabránilo zavlečení choroby do Francie. Nezbytné je také sledovat zdravotní stav kousajících psů, dokud není vyloučeno veškeré podezření na vzteklinu.

Kromě toho, pokud v sousedství dojde k propuknutí vztekliny, všichni psi, kteří pravděpodobně byli v kontaktu s postiženým zvířetem, musí být utraceni, pokud nejsou identifikováni, očkovaní a držitelé pasu. Mít tyto dokumenty pak umožňuje zachránit jeho furball.

Zajištění dobrých životních podmínek zvířat

Identifikace je důležitá pro lepší sledovatelnost zvířat. Je tak možné provádět určité sledování zvířat, od chovatele až po kupujícího, procházející všemi zprostředkovateli (prodejce atd.). To pomáhá orgánům lépe kontrolovat obchodní kanály a boj proti obchodování s lidmi.

Být přijímán na určitých místech

Konečně jsou tu „vybraná“ místa, která odmítají psy bez očkování proti vzteklině a bez identifikace. To je případ některých prázdninová střediska, kempy, psí penziony… Musíte vidět každou provozovnu případ od případu. Ale pokud váš čokl dobře dodržuje jejich pravidla, nehrozí, že by byl vynechán!

identifikační chien
Kredity: Eva Blanco / iStock

Karelský medvědí pes, silný charakter a zlaté srdce

Nový vzorec pro výpočet lidského věku vašeho psa