Potí se psi?

Při vašem posledním běhání se psem jste si možná všimli, že neskončil celý zpocený. Je to tím, že je vrcholový sportovec, který se nevyčerpá ani za tak málo? Nebo je za tím vším něco jiného… Potí se psi? Vyřešili jsme za vás záhadu!

Vnitřní termostat psa

Hypotalamus je část mozku vašeho psa, která obsahuje „ centrum termoregulace „. Je to druh termostat zodpovědný za udržování tělesné teploty v rámci norem. Přijímá data, která mu předávají termoreceptory, teplotní čidla umístěná po celém těle. Když teplota zvířete příliš stoupne, hypotalamus je okamžitě informován a spouští různé procesy k jeho ochlazení.

termostat
Kredity: Olivier Le Moal/iStock

Pocení psa

L‘vypařování je dobrý způsob, jak odvádět teplo: voda ho hodně absorbuje, když se vypařuje. Psi však nemohou ztratit velké množství tepla odpařováním kůže, protože se velmi málo potí.

Existují dva typy žláz, které produkují pot: potní žlázy ekrinové et apokrinů. Apokrinní žlázy vylučují hustou, zapáchající tekutinu. Naopak, ekrinní žlázy vydávají čirý pot, málo zapáchající a velmi účinné při ztrátě tepla. Psi však mají mnohem méně potních žláz než lidé a drtivá většina se nachází v polštářcích tlapek. Musí proto najít jiné mechanismy, jak se ochladit.

Jiné způsoby, jak porazit teplo

  • lapání po dechu: kožní odpařování není u psů příliš účinné, ale mohou odpařit vodu, která je na povrchu jejich průdušnice, průdušek a dokonce i jazyka! Čím rychleji dýchají, tím více se vypařují, tím jsou chladnější.

  • Snížení chuti k jídlu a zaktivita tělesná stavba protože jídlo a pohyb produkují teplo.

  • Roztažené držení těla : Váš pes leží celou délkou na zemi. To umožňuje zvýšit tepelné ztráty kontaktem se zemí (kondukcí).

  • Dilatace cév kožní krev: krev je pak přesměrována do povrchových oblastí kůže, kde ztrácí teplo.

  • Modifikace chovánízvíře se snaží uprchnout na chladnější místo.

roztažený pes
Kredity: Pixabay

Hypertermie

Při příliš velkém přebytku tepla však může dojít k přetížení a selhání regulačních mechanismů. Přemoženi již nemohou kontrolovat tělesnou teplotu, která pak bude stoupat: je to hypertermie.

To se může stát, když je velmi horko (např. vlna veder, pes nechal v autě na slunci), když tělo zvířete produkuje velké množství tepla (např. namáhavé cvičení) nebo když něco změní jeho chladicí mechanismy (např. problémy respirační nebo srdeční).

V případě hypertermie je nutné chlad svého psa (postupně, ne příliš prudce) a co nejdříve ho vzít k veterináři. Jde o život ohrožující stav, který vyžaduje nemocniční péči.

Také se vám bude líbit:

Úpal u psů: pozor na přehřátí

Vše o horečce u psů: když teplota ztratí kontrolu

Zde je to, co dělat, když najdete psa zavřeného v autě

proč můj mazlíček tolik pije?

Bobtail, velmi robustní anglický ovčák