Po občanském a trestním zákoníku zákoník zvířat na obranu svého psa

Právní kodexy, existuje celá řada: občanské, trestní, venkovské, ekologické, pracovní, obchodní, pojišťovací kodexy… A přesto před rokem 2018 žádný kodex pro zvířata neexistoval. Tento problém je však vyřešen: první Kód zvířat je konečně venku! Zpět k tomuto pokroku!

Zákon o zvířatech: všechny zákony o zvířatech

První Kodex zvířat, který vydává LexisNexis, jeden z největších legálních vydavatelů v zemi, konečně spatří světlo světa ve čtvrtek 22. března 2018. Je poprvé na světě že takové dílo vychází. Za touto iniciativou stojí nadace 30 milionů přátel.

Je to soukromý zákoník: nevytváří novou legislativu, ale spojuje všechna zákonná ustanovení existující týkající se zvířat. Dříve byly rozptýleny v jiných právních kodexech. Museli jsme proto prohledat všechny tyto texty, abychom našli těch pár článků o zvířatech. Stačí říci, že to byla titánský úkol, který byl jako hledání jehly v kupce sena. Tento nový kód je tedy a nezbytný nástroj pro soudce, státní zástupce a právníky. Je také velmi užitečný pro veterináře a každého, kdo pracuje v oblasti zvířat.

Vyvrcholení kolosálního úkolu

Je to výsledekun an práce. Toto kolosální dílo zahrnuje více než 1000 stran. Spolurežírovali ho Jean-Pierre Marguénaud a Jacques Leroy, od profesoři práv soukromé na univerzitách v Limoges a Orléans. Na přípravě návrhu se podílelo mnoho odborníků na práva zvířat.

Tato příručka obsahuje tisíce článků od lois, vyhlášky, příkazy, nařízení, směrnice, evropská pravidla… Všechno jde: francouzské právo, mezinárodní právo, evropské právo. Zajímá se o domácí mazlíčky i hospodářská zvířata, v zajetí nebo ve volné přírodě. Doplnili i autoři judikatura (rozhodnutí hlavního soudu, která již byla vynesena v minulých soudních řízeních).

Více než očekávaný krok vpřed

Zákon se od prvního napoleonského zákoníku z 19. století, který neobsahoval absolutně žádná pravidla na ochranu zvířat, nepřestal vyvíjet. V roce 2015 občanský zákoník konečně uznal, že zvířata jsou „ cítících bytostí „. Předtím je zařadil vedle „ nábytek » se stoly, židlemi a utěrkami… Právo proto potřebuje čas, než se vyvine. Na tento Kodex zvířat jsme čekali dlouho. Jeho zveřejnění je skutečným krokem vpřed. Je to také známka toho, že spravedlnost začíná uvědomit si důležitost otázky zvířat.

štěně
Kredity: birgl/Pixabay

Také se vám bude líbit:

7 chování, které ukazují, že váš pes má bolesti

12 znaků, které ukazují, že se pes bojí

Poznají se psi v zrcadle?

Shar-Pei, fyzický pes, který nenechává nikoho lhostejným

Aljašský malamut, pes přímo z Dálného severu