Paměť psů

Všichni jste si všimli, že váš pejsek má paměť. Dokáže se naučit všelijaké věci, moc dobře ví, kdo jsou jeho páni, kde se uchovávají jeho pamlsky, co je zakázáno… Vzpomínky jsou i identitou vašeho zvířete. Ano, psi mají vzpomínky, ale jaké? Je to podobné jako u lidských bytostí? Nabízíme vám malou exkurzi do psího mozku!

krátkodobá paměť

Krátkodobá paměť je primárním typem úložiště informací u psů a lidí. Ona dovolí stručně vzpomenout na věci, které se právě staly. To je nezbytné, abyste mohli provádět kompletní akce bez zastavení uprostřed. Pokud například pejsek uslyší hluk a zamíří do podezřelé místnosti, nesmí zapomenout, co cestou dělal. U lidí také umožňuje zapamatovat si začátek věty, dokud ji nedokončíte.

Ale toto zapamatování je krátkodobé: studie to vyhodnotila na 2 minuty pro psí mozek. Následně budou informace buď rychle vymazány, nebo přeneseny do dlouhodobé paměti. Výkony psů však nejsou nijak katastrofální, protože zůstávají vysoko nad průměrem zvířat (27 sekund).

Chien point d' výslech
Kredity: Alphaspirit / iStock

dlouhodobá paměť

Může uchovávat informace po dobu měsíců nebo let. Existují 2 typy: deklarativní paměť a nedeklarativní paměť.

Nedeklarativní (nebo implicitní) paměť

To jsou všechny věci, které muži a psi tak asimilují nevědomýoni automatismy : naučit se chodit, běhat, jezdit na kole, lyžovat… Klasická kondice je dalším příkladem.

Deklarativní (nebo explicitní) paměť

To jsou položky, které mohou být vzpomínal a kterými jsme vědomý. Tato paměť se dělí na 2 podtypy:

  • sémantická paměť. Zahrnuje všechny naše znalosti o světě, fakta, která jsme se vědomě naučili. U mužů můžeme uvést příklad historie Francie, kterou jste si zapamatovali v lavicích školy. To jsou věci, které jste si uchovali, aniž byste je zažili. U psů to může být učení významu určitých slov (jména lidí, hračky atd.).

  • epizodická paměť. Obsahuje osobně prožité události: rodinné jídlo z minulého víkendu, procházky po pláži z poslední dovolené… Pokud nemáte tento typ paměti, žijete pouze přítomným okamžikem a jeho minulost si nemůžete vědomě vybavit. Tato paměť je také nezbytná k tomu, abychom se mohli promítnout do budoucnosti. Je celkem jasné, že lidé mají epizodickou paměť, ale vědci si nejsou jisti, zda je to také případ psů. Zdá se, že některé experimenty naznačují, že jeden mají, ale ve vědecké komunitě stále existuje mnoho kontroverzí.

procházka po pláži se suvenýry
Kredity: DGLimages / iStock

smyslová paměť

Je založen na vjemy 5 smyslů : co jsme viděli, cítili, slyšeli, ochutnali nebo se jich dotkli. Všechna vnímaná data procházejí touto pamětí. Je to jakýsi trychtýř, který přijímá všechny informace, ukládá je na velmi krátkou dobu (několik milisekund až několik sekund), poté je zapomene nebo je přenese do jiných typů paměti.

Na závěr, psi mají a poměrně velká paměť. Ale nenechte se mýlit, to jim nezabrání předstírat, že zapomněli, že byste si neměli kousat boty nebo šťouchat do talíře, když jste otočeni zády!

Také se vám bude líbit:

Studie o inteligenci psů: plemena na vrcholu žebříčku!

Seznamte se s Chaserem, nejchytřejším psem na světě

Jak naučit triky svého psa: všechny naše tipy!

Věděli jste, že hrozny jsou pro psy toxické?

Nejkrásnější plemena bílých psů