můžete se poradit s veterinářem online?

Některé webové stránky nabízejí přímý kontakt s veterinářem. Je to dobrá alternativa? Vysvětlíme vše, co potřebujete vědět.

Humánní a veterinární telemedicína

V humánní medicíně

Jedná se o zcela legální a poměrně rozšířenou praxi. Stačí se připojit na jednu z mnoha telekonzultačních stránek (např. Medadom). Poté budete kontaktováni zdravotníkem prostřednictvím a video konference. Budete se moci navzájem vidět a slyšet. Některé lékárny nabízejí terminály i pro lidi, kteří nemají počítač.

Lékař položí jeho diagnostický a okamžitě vám zašleme všechny potřebné právní dokumenty (dohoda pro lékárnu, předepsání dalších vyšetření, přerušení práce atd.). The sociální pojištění podporuje telekonzultace stejným způsobem jako tradiční fyzické konzultace.

Ve veterinární medicíně

Na straně zvířat je situace velmi odlišná. Jestliže humánní medicína již několik let masivně přijala telekonzultace, ve skutečnosti tomu tak nebylo u veterinární medicíny. Poselství jejich objednávky je jasné: prozatím medicína na dálku je nezákonná.

S epidemií koronaviru se to však Řád veterinářů snaží co nejdříve změnit. Předložil a návrh nouzové vyhlášky na ministerstvo zemědělství a dělá vše pro to, aby se o něm hlasovalo co nejdříve. Pokud bude tento text potvrzen, bude telemedicína zvířat povolena dočasně na dobu 6 měsíců. Tvůj čokl si možná bude moci prohlédnout online do konce dubna.

Online konzultace se stávají poměrně běžnou záležitostí, zejména od začátku roku 2020. Vzhledem k tomu, že cestování je omezenější, je jednodušší konzultovat na dálkui pro jeho zvíře. Samozřejmě, a i když konzultace na dálku rozhodně nestojí za fyzickou schůzku, je lepší to udělat, než nechat svého mazlíčka u sebe. potenciálně velmi vážný problém. Stále je potřeba najít ideální platformu, která umožní najít ostřílené odborníky, kteří jsou na tento způsob konzultací relativně zvyklí. Za tímto účelem se můžete obrátit na platformu allo-veterinaire-garde.com, která vám to umožňuje vyhledejte veterináře ve vašem okolíkteří praktikují jak telekonzultaci, tak fyzické schůzky.

veterinární
Kredity: Press photo / Freepik

Webové stránky s veterinárním poradenstvím

Přesto již existují různé poradenské weby (např.: illicoVéto). Můžete se tam přihlásit a my vám dáme kontakt na a veterinář pomocí webové kamery obecně. Některé kliniky nabízejí i tento typ služeb (např. LinkyVet). Je však třeba jasně chápat, že to není totéž jako v humánní medicíně, protože legislativa zatím nepovoluje veterinární telemedicínu. V tomto případě mají praktici ne žádné právo diagnostikovat nebo předepisovat cokoliv.

Jsou to pouze „rady“. Tyto stránky jsou vhodné spíše pro dotazy výživaz reprodukce nebo z chování. To může být také užitečné, pokud máte právě a pochybovat nebo úzkost, některé stránky nabízejí okamžitou reakci 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Pokud však „konzultující veterinář“ usoudí, že se zdá, že vaše zvíře má zdravotní problém vyžadující diagnostiku a léčbu, odkáže vás na fyzickou konzultaci v kanceláři.

Poradenství online: klady a zápory

Nepohodlné

Telemedicína má léčit se stejnými požadavky na kvalitu jako normální medicína. Rychle si však uvědomujeme, že ano zřídka možné. Webovou kamerou nemůžeme pacienta správně vyšetřit, vzít mu konstanty, provést další vyšetření atp.

Je tedy třeba chápat, že telekonzultace nikdy nenahradí skutečné fyzické konzultace. Není to alternativa, je to doplněk. Cílem telemedicíny není nahradit tradiční medicínu, ale zlepšit ji. Jedná se o dva vzájemně se doplňující procesy.

telemedicína
Kredity: Jae Young Ju / iStock

Výhody

Za prvé, v tomto období vězení, můžeme si všimnout, že vláda dělá vše pro propagaci a šíření lidské telemedicíny (uvolnění pravidel atd.). V situaci, kdy musí být kontakty omezené, mohou být v určitých případech zajímavé konzultace na dálku (obnovení předpisu, sledování, uklidnění pacientů, kteří mají trochu pochybnosti, nebo naopak přesměrování na pohotovost, pokud se zdá, že nutné…).

Kromě krize je telemedicína užitečná i pro zlepšit přístup k péči, jak vysvětlilo ministerstvo solidarity a zdravotnictví. V odlehlých oblastech, kde je málo lékařských/veterinárních ordinací, mohou být čekací doby a docházkové vzdálenosti pro některé lidi problematické. Telekonzultace jsou také dobrým nástrojem pro zlepšení sledování lidí, kteří chodí k lékaři/veterináři jen zřídka, protože tam mají fyzické potíže (starší lidé, se sníženou pohyblivostí, velmi agresivní kočky, které páni nemohou chytit…).

Vzdálená medicína je také zajímavá pro zlepšení managementu pacientů s chronická onemocnění. Fyzické schůzky jsou stále čas od času nezbytné, ale díky telekonzultacím můžeme pacienta sledovat pravidelněji.

V případě veterinární medicíny to také umožňuje omezit stres zvířat, což může být užitečné, jde-li o jednoduchou neškodnou doplňující otázku, kdy je zvíře křehké a stres je pro něj nebezpečný.

Konečně telemedicína nabízí možnost poradenství specialisté na druhém konci země. Ano, ne každý žije v místě plném specialistů. Ty jsou tedy přístupné jen malé části populace (o to více to platí ve veterinární medicíně, kde jsou ještě vzácnější). Případ teleradiologie je dobrým příkladem: odborník analyzuje vaše lékařské snímky na dálku. A pomocí tele-odbornosti může zdravotnický pracovník přímo požádat o názor odborného kolegy.

telemedicína
Kredity: NanoStockk / iStock

Také se vám bude líbit:

Spot, robotický pes uvedený na trh do konce roku!

Po občanském a trestním zákoníku, zvířecím kodexu na obranu svého psa!

Pojištění vašeho psa: proč a jak?

Proveďte test DNA, abyste poznali původ svého psa

11 nejčastějších onemocnění u psů