Můj pes omylem vypil alkohol, co mám dělat?

Koktejly a jiné slazené alkoholické nápoje mohou být pro vašeho psa velmi přitažlivé. Během večírku s přáteli nebo aperitivu s rodinou se může velmi rychle stát nehoda: sklenice povalující se na konferenčním stolku nebo převrácená láhev a katastrofa je zaručena! Opravdu, i když představa vašeho psa opilého ve vás může vyvolat úsměv, tato situace se může ve skutečnosti ukázat jako extrémně nebezpečná pro zdraví vašeho mazlíčka.

Jaké druhy alkoholu jsou nebezpečné pro zdraví vašeho psa?

Alkohol, kterému je váš pes vystaven nejvíce, je ethanol. Ve skutečnosti je to to, čemu se říká potravinářský alkohol a který se nachází v našich alkoholických nápojích nebo v syrovém chlebovém těstě. Ten je však přítomen například také ve fermentovaném ovoci. Ujistěte se tedy, že váš pes nemůže mít přístup k vašemu odpadkovému koši nebo kompostu. Během procházky v blízkosti sadu buďte také ostražití.

žena popíjet v přírodě se svým bílým psem
© Bogdan Kurylo – iStock

methanol je další toxická forma alkoholu pro vašeho psa. Nachází se zejména v parfémech, metylalkoholu, antiseptikách nebo kapalině do ostřikovačů (nemrznoucí kapalina), která obsahuje i další toxickou látku: etylenglykol. Ten má pro psy velmi atraktivní sladkou chuť, díky čemuž je každoročně zodpovědný za mnoho otrav.

Konečně, isopropanol je třetím typem alkoholu odpovědným za otravu u psů. Nachází se v některých přípravcích pro domácnost, ale také v některých zemích proti blechám! V druhém případě dochází k otravě přes kůži. Určitě si tedy zkontrolujte jeho složení a nezneužívejte ho.

Kolik alkoholu může zabít?

Dávky, ze kterých se může alkohol jednoduše stát toxickým pro vašeho psa, nejsou ve skutečnosti známy. Na druhou stranu od 15 ml 40% alkoholu na kg tělesné hmotnosti pro etanol et 4 až 8 ml na kilogram pro metanol riziko smrti vašeho psa je velmi vysoké. Z tohoto důvodu je důležité být pozorný, když existuje potenciální riziko.

Jak poznám, že je můj pes opilý a jak reaguji?

pes s lahví piva
© inside-studio – iStock

U psů jsou příznaky spojené s intoxikací alkoholem potápěči. Vstřebávání trávicím systémem psa je velmi rychlé, mohou se dostavit první alarmující příznaky mezi 30 minutami a jednou hodinou po požití. Intoxikace se může projevit třesem, dezorientací a nekoordinovanými pohyby. Váš pes může být zcela amorfní nebo naopak přebuzený a začne bezdůvodně štěkat. Může mít také potíže s dýcháním, začít silně pít, močit v domě, aniž by se dokázalo udržet, trpět podchlazením atd. V nejtěžších případech může váš pes dostat záchvaty a upadnout do kómatu.

Abyste se vyhnuli nejhoršímu, nejlepší jeokamžitě zavolejte svého veterináře. Pokud totiž váš pes požil velké množství alkoholu, bude jediný, kdo vám může pomoci. Vysvětlete mu situaci a přibližné množství požitého alkoholu nebo zkvašeného ovoce, pokud jste byli svědky scény. Pokud je to syrové chlebové těsto, můžete při čekání na něj dejte napít velmi studené vody ke zpomalení fermentace. Při otravě kůže můžete také umýt svého psa speciálním psím šamponem nebo marseillským mýdlem.

Brzy povinné „vědomí“ k adopci zvířete?

Mají psi smysl pro čas?