Měli byste svého psa v zimě ostříhat?

Zatímco podzim a jeho okázalé barvy pomalu mizí, zima mu postupně začíná ukazovat nos a za pár týdnů ohlašuje příchod zimy. Teď, když vezmete pejska na procházku, nezapomenete zvláště ne tvůj kabát… a on, jeho vlasy! Majitelé psů jsou navíc ze strachu z ochlazení obecně opatrní, aby svého čtyřnohého přítele v tomto ročním období stříhali. Měli byste tedy svého psa v zimě ostříhat?

Čistý kabát, který vás zahřeje

mytí psa
© autri-taheri – Unsplash

Jak se blíží zima, majitelé psů mají tendenci odkládat péči o své mazlíčky ze strachu, že onemocní. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení však péče je vlastně nezbytná pro pohodu vašeho psa v tomto ročním období. Kůže vašeho psa není vyrobena stejným způsobem jako vaše. Zatímco my lidé se potíme, pes reguluje svou teplotu především svým dýcháním.

Měli byste však vědět, žestav jeho vlasů umožňuje také regulovat teplotu. Chloupky jsou svým způsobem tvořeny vzduchovými polštářky. Ty zajistí izolaci jak před horkem, tak před chladem. Pokud je váš mazlíček špinavý a jeho chlupy jsou slepené nebo jsou přítomny uzly, vzduchové polštáře nebudou moci plnit svou roli efektivně, proto je důležité mít svého psa ostříhaného. Stříhání samozřejmě není zásadní (nejlepší je požádat o radu svého kadeřníka), ale pořádná koupel a tah štětcem se opravdu hodí. Kartáčování vašeho psa by mělo být téměř denněprotože také umožňuje zkontrolovat, zda nejsou blechy, klíšťata nebo jakékoli zranění.

Nezapomeňte vysušit srst vašeho psa

dva lidé kartáčují a suší psí srst
© j-balla-photography – Unsplash

Pokud jste zvyklí starat se o psí záchod sami, žádný problém! Jen je třeba dávat pozor na používání vhodný šampon. Kůže vašeho psa totiž nemá stejné pH jako vaše, a proto by bylo nebezpečné ji mýt některým z vašich mýdel. Poté nezapomeňte svého psa dobře osušit, když vyleze z vany. Při těchto teplotách je to výhodné jeho vlasy jsou dokonale suché aby neprochladl nebo nedostal infekci. K tomu neváhejte použít fén na nejnižší výkon a nejnižší teplotu.

Chraňte vložky svého psa

pes s jednou tlapou ve vzduchu
© ayla-verschueren – Unsplash

Vložky vašeho psa jsou v zimě testovány: sníh, led, sůl atd. Proto je důležité je pravidelně kontrolovat. Před každou vycházkou nebo alespoň jednou týdně je můžete masírovat speciální balzám nebo jednoduše s vazelínou. Zvažte ho také opláchněte tlapky po jízdě na silnici pokryté silniční solí. Sůl může skutečně spálit kůži vašeho psa.

Výztužný kabát

Westie pes s červeným kabátem na procházce
© ariana-kaminski – Unsplash

Pokud je vašemu psovi zima nebo stárne, jeho chlupy nebudou vždy stačit. V tomto případě si ho neváhejte nasadit kabát při každodenních procházkách. Možná se budete usmívat, ale toto příslušenství se někdy ukáže jako velmi užitečné. Pokud se váš pes zdráhá chodit v zimě ven, je to nejspíš proto, že je mu zima. Tak se zkuste obléknout do kabátu!

Všechno je v očích…

5 psích plemen podobných vlkům