Mají psi smysl pro čas?

Je zvláštní, že psi často ví, kolik je hodin. Ve skutečnosti mnozí míří ke dveřím 15–20 minut předtím, než se jejich pán vrátí domů z práce. Ostatní nepustí, když přijde čas mísy. Ale tyhle furbally nemají hodinky… Tak jak to dělají? Mají smysl pro čas?

Psi mají představu o plynutí času

Švédští vědci z univerzity v Uppsale se touto otázkou zabývali. K tomu zkoumali 12 psů a jejich majitele. Poslední jmenovaní chyběli po různě dlouhá období. Pak se vrátili. Vědci si toho všimli čím déle byli páni pryč, tím šťastnější byli psi, že je znovu viděli.

Tato zvířata tedy měla jistou pojem času která prošla. Dokázali rozpoznat rozdíl mezi krátkou dobou nepřítomnosti 30 minut a dlouhou dobou 2 hodin. Ale jak ?

Vnitřní hodiny

Zvířata mají jakési biologické hodiny tzv cirkadiánní rytmus. Jedná se o fyzické, duševní a behaviorální změny, které probíhají periodicky ve 24hodinových cyklech. Mnoho parametrů těla se skutečně vyvíjí s opakujícími se denními vzory: tělesná teplota, produkce určitých hormonů, mozková aktivita…

The tělesné pocity vašeho psa se také časem vyvíjejí. Například zvýšený hlad a kručící břicho mohou být známkami toho, že je téměř čas na krmení.

pes s hodinami
Kredity: Freepik

Prostředí řídí zvířata

Nějaký denní události přijíždět ve víceméně pevně stanovené časy: průjezd pošťáka, autobusu nebo vlaku, zvuky a pachy restaurace v přízemí kolem poledne, dopravní zácpy a houkačky v dopravní špičce, časy, kdy malý soused hraje na klavír, časy pláží, kdy je slunce paprsky osvětlí košík vašeho pejska a zahřejí ho…

Zvířata jsou velmi naladěna na signály ze svého prostředí. A pokud provedete určité úkony (přijdete domů z práce, dáte misku atd.) vždy kolem jednoho z těchto signálů, váš pes může skončit spolupracovník oba. Přítomnost první události oznámí, že je také časem druhé.

Psi cítili počasí

Alexandra Horowitzová, profesorka psí psychologie na Kolumbijské univerzitě, si myslí, že psi by mohli být schopni posoudit počasí… pomocí čichu. Když pán odejde z domova, jeho vůně postupně ubývá. Pokud odchází a vrací se každý den v pevně stanovenou dobu, pes si může nakonec všimnout, že se vrací vždy, když intenzita jeho pachu klesne pod určitou hranici. Další možností by bylo, že sleduje plynutí času díky dalším pachům domu, které se během dne také vyvíjejí.

V každém případě se zdá, že psi skutečně mají určitou představu o čase. Je však asi jiná než u nás. Ale vědci svou činnost teprve začali cesta do hlubin psího vědomí. A ještě mají spoustu zákoutí k prozkoumání! Pokračování příště…

Pes čuchá
Kredity: Birgl / Pixabay

Také se vám bude líbit:

Poznají se psi v zrcadle?

5 věcí, které byste měli vědět o psích vousech!

5 věcí, které byste měli vědět o psím vkusu

Můj pes omylem vypil alkohol, co mám dělat?

Jaké doplňky stravy mohu dát svému psovi?