Kastrace u psů: způsob, výhody, nevýhody, alternativy

Lkastrace psa je operace velmi frekventovaná. Je to ještě jednodušší než sterilizace psí feny. Jde však o citlivé téma. Když přijde čas se k tomu přiblížit, někteří mistři se vyděsí a začnou pochybovat. Je proto načase sestavit soupis této praxe, jejích výhod, nevýhod a alternativ.

Jak kastrace psů probíhá?

Před operací

Váš veterinář provede a předanestetické vyšetření. Může vám nabídnout krevní test, který zkontroluje zdravotní stav vašeho psa. To mu umožňuje upravit anestetický protokol nebo kastraci v případě léčitelného problému předem odložit (pokud se jedná o kastraci z pohodlí, není to nouze, musí se tedy provádět na zdravých zvířatech).

Chirurgická operace

Jedná se o operaci pod Celková anestezie. Pes přijde ráno nalačno. Veterinář začíná tím, že ho uspí. Poté provádí asepse (jakýsi úklid prostoru). Dalším krokem je provést řez před šourkem vašeho psa, abyste vytáhli varlata jedno po druhém. Nakonec budou různé látky uzavřeny stehy.

V některých speciálních případech může být řez veden o něco níže (na úrovni šourku například v případě onemocnění šourku) nebo výše (v úrovni třísel nebo břicha v případě onemocnění šourku). kryptorchidieabnormalita v postavení jednoho nebo obou varlat).

Po operaci

Zvíře se probudí později a může jít domů během dne. Dostane i léky k léčit jakoukoli bolest. Budete se muset vrátit ke svému veterináři o 10 až 12 dní později, abyste mohli řízení ránu a vyjměte stehy.

chirurgická operace
Kredity: Peoplecreations/Freepik

Pro a proti

Výhody kastrace psů

– Snižuje problematické chování : agresivita a teritorialita, která může vést k rvačkám a zraněním, častému utíkání, značkování močí, pokusům o překrytí kolemjdoucích žen…

– Předchází různým onemocněním: hormonálně závislé nádory (testikulární nebo perianální), benigní hyperplazie prostaty, perineální hernie (posunutí orgánů v oblasti blízko konečníku)…

– Je součástí léčby některých onemocnění : hormonálně závislé nádory, abnormality v postavení varlat (kryptorchismus), torze varlat, četná onemocnění prostaty atd.

– Kastrace je zákonná povinnost, pokud váš pes patří k útočným plemenům první kategorie (Pitbull, Mastiff, Tosa bez průkazu původu).

kastrace výhody slovo mrak
Kredity: Wordle

Nevýhody kastrace psů

– Pes nikdy nemůže mít potomky. Sterilita je samozřejmě požadovaným cílem v případě sterilizace, je však třeba chápat, že je nevratná. Musíte si proto být jisti, že svého psa nikdy nechcete dát do chovu. Je však třeba poznamenat, že je to především otázka přání pánů, protože psi se nepotřebují rozmnožovat, aby se cítili psychicky dobře. A nepřináší to žádný přínos pro jejich zdraví.

– Přibývání na váze. Kastrace zvyšuje apetit psů a snižuje jejich energetické potřeby. Jsou proto náchylní k přibírání na váze, pokud se jejich jídelníček nezmění. Je však možné se mu vyhnout vhodnou stravou: existuje mnoho granulí speciálně navržených pro sterilizovaná zvířata. Zvýšení hmotnosti proto není nevyhnutelné. Ale musíte věnovat velkou pozornost jídlu a pravidelně svého psa vážit, abyste sledovali jeho vývoj, protože obezita podporuje mnoho zdravotních problémů (srdeční onemocnění, ortopedie, cukrovka atd.).

– Chirurgická rizika (anestezie atd.) a pooperační (hemoragie, infekce atd.). Je to ale velmi vzácné, protože kastrace není riziková operace. Je to běžná operace. Je to ještě jednodušší než kastrace feny, protože obecně ani nevyžaduje otevírání dutiny břišní.

kastrační riziko slovo mrak
Kredity: Wordle

Alternativy kastrace psů

Je tam také lékařská antikoncepce na bázi hormonů. Umožňuje dočasně a reverzibilně zastavit plodnost. Může být nabízen zvířatům, která chtějí majitelé v budoucnu chovat.

Tento typ antikoncepce však nemá všechny výhody kastrace. Naopak dokonce podporuje řadu onemocnění (cukrovku, obezitu, dysfunkci nadledvin, problémy s chováním atd.). Nedoporučuje se proto dlouhodobě.

Je tedy lepší kastrovat nebo ne?

Nakonec ano volba, která náleží majitelům a nikdo jim to nemůže nebo neměl vnutit. Stále ale musíme pamatovat na to, že bilance se jednoznačně přiklání ve prospěch kastrace. Pokud mluvíme o zdraví a z blahobytu zvíře, je to nejoptimálnější řešení. Výhody daleko převažují nad nevýhodami. V boji proti nim lze také zavést různá opatření. Pokud jde o nechirurgické alternativy, jsou mnohem škodlivější pro zdraví zvířete. Shrnuto: kastrace prodlužuje délku života o 13,8 % u psa.

Také se vám bude líbit:

Proč můj pes zase kaká doma?

Obezita u psů: vše, co potřebujete vědět

Suché krmivo: jaké suroviny doporučují veterináři?

Co dělat, když jste svědky týrání zvířat?

místo, kde vzdát hold vyhynulým zvířatům