Karelský medvědí pes, silný charakter a zlaté srdce

Je to poprvé, co slyšíte o karelském medvědím psovi? Je to zcela normální, tento dosud neznámý pes není příliš rozšířen mimo zemi svého původu, kterou je Finsko, kde je také velmi oblíbený. Podívejte se na tohoto rozkošného severského psa!

Malý příběh karelského medvědího psa

Karelský medvědí pes v trávě
Kredity: slowmotiongli / iStock

Karelský medvědí pes je velmi staré plemeno, které byl rozšířen v provincii Karelen a jezero Lagoda, které je na hranici Finska a Ruska. Byl by potomkem Komi, nazývaného také Zyrský pes. Karelský medvědí pes byl používán zejména k lovu velké zvěře, jako je los a medvěd. První odchovy se zrodily v roce 1935 po přísné selekci za účelem hledání čistoty rasy. Následně bylo plemeno oficiálně uznáno v roce 1946. Velmi vzácný, ve Francii dokonce neznámý, karelský medvědí pes je mimořádně oblíbený v zemi svého původu, Finsku.

Melodie Karelský medvědí pes, border kolie a akita inu

Karelský medvědí pes Portait
Kredity: slowmotiongli / iStock

Karelský medvědí pes je střední velikosti se silnou a robustní stavbou těla. Jeho srst je poměrně hustá a vždy černá s bílými znaky na hlavě, krku, ale i na břiše a končetinách. Jeho hlava vypadá jako Akita Inu se vzpřímenýma trojúhelníkovýma ušima a poměrně dlouhou tlamou. Její malé oči jsou obvykle hnědé s různými odstíny. Jeho ocas je středně dlouhý a zahnutý do oblouku nad hřbetem. Výška karelského medvědího psa se pohybuje mezi 54 a 60 cm v kohoutku u psů a mezi 49 a 55 cm u fen. Hmotnost se pohybuje mezi 25 a 28 kg u psů a mezi 17 a 20 kg u fen.

Karelský medvědí pes, nezávislý a milovník přírody

Karelský medvědí pes běží na trávě
Kredity: slowmotiongli / iStock

Poněkud rezervovaný, Karelský medvědí pes je pes jednoho pána. Ví, jak být přítulný, ale stále zůstává velmi nezávislým psem. Odvážné a vytrvalé zvíře, je si také docela jistý a zdá se, že ho moc neděsí. To z něj dělá vynikajícího brankáře. Kvůli své rezervovanosti však může být před cizími lidmi plachý. Dříve lovecký a pracovní pes potřebuje hodně pohybu, aby byl plně vyvážený a naplněný. Bytový život pro něj rozhodně není, protože se párkrát denně neuspokojí krátkými procházkami po okolí. V opačném případě, CJako většina severských psů není vždy snadné ho vycvičit. Budete pak muset být trpěliví a mít železnou pěst v sametové rukavici.

Jaká je cena pořízení karelského medvědího psa?

Vzhledem k tomu, že Karelský medvědí pes je mimo svou domovskou zemi stále velmi málo známý, je obtížné stanovit průměrnou cenu tohoto plemene psa. Ve Francii je skutečně sotva deset farem karelských medvědích psů! Vrhy jsou tedy poměrně vzácné. V době, kdy jsou tyto řádky psány, je jediná chovatelská stanice s dostupnými štěňaty prodává za 1200 eur.

Psi cítili plynoucí čas…

Proč je důležitá identifikace psa?