jediný pes s obláček na hlavě

Ve francouzských domácnostech není příliš častý čínský chocholatý pes je velmi malý, spíše štíhlý pes. Jeho nahá verze je bez vlasů, kromě hlavy, špiček nohou a části ocasu. Velmi originální, až zvědavý, čínský chocholatý pes zůstává navzdory všemu velmi půvabný s vysokým a hrdým nesením hlavy.

Příběh čínského chocholatého psa

Čínský pes v trávě
Kredity: tsik / iStock

Jak naznačuje jeho jméno, nebudete překvapeni, když zjistíte, že tento pes je původem z Číny. Je potomkem velmi starověkých ras pocházejících z dynastie Han, která začala v roce 206 př.nl. n. l. Pro některé sahají počátky tohoto psa dokonce více než 10 000 let! V té době žili někteří divocí psi ve smečkách v čínských provinciích. Později, čínský chocholatý pes byl používán k ochraně cenného majetku jejich majitele. Pomáhal také námořníkům na lodích lovit škůdce. Nakonec se také používal jako platidlo během mezipřistání v mnoha asijských přístavech.

Ke konci 19. století se čínský chocholatý pes po vývoji v Mexiku dostal do Ameriky. Navíc je velmi pravděpodobné, že jde o předka mexického psa. Plemeno čínský chocholatý pes bylo uznáno v roce 1972.

Čínský chocholatý pes, zvědavé a půvabné zvíře

Čínský pes pózuje stojící v trávě
Kredity: slowmotiongli / iStock

Vzhled čínského chocholatého psa nenechává nikoho lhostejným. Jak zvědavá, tak roztomilá, nahá verze je přinejmenším velmi originální. Prakticky bez srsti (u nahé varianty), má srst pouze na hlavě, na konci nohou a také na konci ocasu. Srst tvoří na temeni hlavy bohatý hřeben a odtud také pochází její název. Pokud jde o odrůdu s chloupky, její srst se skládá z první vrstvy podsady pokryté dlouhými a měkkými krycími chlupy. Právě této verzi se přezdívá „powder puff“, což znamená „powder puff“. U tohoto plemene jsou akceptovány všechny barvy srsti.

Tělo čínského chocholatého psa je poměrně dlouhé a pružné. Jeho ocas je dlouhý a tenký. Hlavu má půvabnou a pohled živý. Konečně má uši poměrně velké ve srovnání s hlavou a stojí rovně. Čínský chocholatý pes váží 3 až 4 kila a měří 28 až 33 cm, což z něj dělá velmi malého psa!

Čínský chocholatý pes: roztomilý, ale chladný

Čínský pes s kabátem na procházce venku
Kredity: Sergey Tikhomirov / iStock

Opravdový domácí pes, Čínský chocholatý pes je velmi roztomilý malý pes. Tento pocit posiluje jeho velmi malá velikost a jeho zranitelnost vůči vnějším prvkům. Pro téměř neexistující chlupy je to totiž zvíře, které špatně snáší chlad a vlhko. Proto bude moci bez problémů bydlet v bytě. Nicméně, stejně jako všichni ostatní psi, potřebuje jít cvičit ven, a to i za deštivého počasí. Bude to stačit pak si obléknout malou pláštěnku, aby byla jeho pokožka chráněna před vlhkostí. Dobře vzdělaný čínský chocholatý pes je vynikající společenský pes. Má však svůj malý charakter, a proto bude muset být vychováván pevným a jemným způsobem. Pokud hledáte hlídacího psa, určitě to není ideální plemeno, ale bezpochyby vám přinese spoustu lásky a radosti ze života.

Kolik stojí čínský chocholatý pes?

Venku dva čínští psi
Kredity: Abramova_Kseniya / iStock

Čínský chocholatý pes je obzvláště drahý, protože jeho cena se může pohybovat od 700 do 1200 eur. Jeho cena je definována podle chovatele a tedy rodové linie psa, ale i jeho pohlaví.

Čínský chocholatý pes má velmi blízko ke svému pánovi a miluje děti, takže je to ideální pes do rodiny. Ať už bydlíte v domě nebo bytě, pokud vám tento pes padne do oka, neváhejte! Tohle je určitě plyšák pro vás.

Jaké plemeno psa vám vyhovuje? Zaměřte se na plemena skupiny 1

co můžete dát svému psovi ke žvýkání?