Jak svému psovi ostříhat drápky?

V závislosti na míře aktivity našich psů se jejich drápky více či méně rychle opotřebovávají. I přes toto přirozené opotřebení je nutné je čas od času zastřihnout, aby nedělaly potíže. To však není tak samozřejmé a někdy máme problém vědět, jak na to: nespolupracující pes, strach, že mu ublížíme atd. Objevte těchto pár tipů, abyste věděli, kdy, jak a čím stříhat vašemu psovi drápky.

Kdy by se měly psovi stříhat drápky?

psí tlapa s dlouhými drápy
Drápy jsou příliš dlouhé, protože jsou v kontaktu se zemí / © Tatyana – iStock

Jak již bylo zmíněno v úvodu, k opotřebení drápků psa může docházet přirozeně. Není proto systematické stříhat vašemu zvířeti drápy. Ve skutečnosti, v závislosti na jeho činnosti,přirozené opotřebení drápů může být více či méně důležité. Například pes, který chodí několik hodin denně ven, částečně na abrazivní půdu, bude určitě potřebovat méně pravidelné stříhání drápků než pes, který se hodně zdržuje doma a chodí jen po vyčištěných cestách. Neexistuje tedy žádné skutečné pravidlo ani ideální načasování abyste svému psovi ostříhali drápky, je na vás, abyste své zvíře pozorovali!

Malý tip: Obecně platí, že když se drápky vašeho psa začnou příliš prodlužovat, váš pes začne být při pohybu hlučný, protože jeho drápy narážejí na podlahu nebo dlaždice.

Jak stříhat psovi drápky?

zblízka nůžky na nehty v akci na psí tlapce
© Vjačeslav-Dumčev – iStock

Abyste svému mazlíčkovi ostříhali drápy, je vyžadováno vhodné vybavení. Opravdu, zapomínáme na klasické nůžky nebo dokonce vlastní nůžky na nehty! Tyto nástroje nejsou vhodné pro drápy psů a mohly by je rozdrtit, protože drápy jsou silné a mají zvláštní tvar. Abyste svému psovi ostříhali drápy, investujte do nůžek na nehty které najdete v každém zverimexu nebo u svého veterináře.

Jak stříhat psovi drápky?

Zde je dlouho očekávaný okamžik: stříhání drápů vašemu psovi. Některým majitelům není příliš příjemná představa, že by je sami stříhali ze strachu, aby svému zvířeti neublížili. Vím, že můžete nechat svého veterináře provést tento úkol ! Při klasické konzultaci využijte příležitosti se ho zeptat. Dokonce tam můžete jít jen kvůli tomu: někteří veterináři to dělají zdarma nebo za deset eur. Pokud ne, váš kadeřník to pravděpodobně dělá běžně. Nakonec, pokud máte odvahu to udělat sami, zde je postup, který je třeba dodržet!

pes si stříhá drápy
© Igor Barilo – iStock

Nastavte si:

V závislosti na velikosti vašeho psa, položte jej na stůl nebo si klekněte vedle něj. Pokud není příliš velký, můžete si také sednout a vzít si ho s sebou. Někteří psi však nemají rádi, když se s nimi manipuluje a jejich údržba může být náročná. V tomto případě můžete požádat o pomoc jinou osobu. Aby vám tato chvíle byla snazší a pro vašeho psa příjemnější, zvažte práci na zdravotním výcviku se svým zvířetem.

Identifikujte živou část drápu:

Zde je nejdůležitější část: místo, kde je ostrá část nehtu vašeho psa. Chcete-li to provést, uchopte tlapu svého zvířete, uvolněte dráp zatlačením chlupů a držte falangu. Pokud má váš pes čisté drápy, tato část by neměla být příliš velkým problémem. Ve skutečnosti uvidíte průhledností růžovou část, která obsahuje maso zvířete a to by se nemělo řezat ! V případě tmavých drápů je to složitější. Umístěte nůžky na nehty, jako byste se chystali ostříhat svému psovi nehet, a mírně zatlačte. Pokud jste na citlivé části, váš pes automaticky stáhne tlapku. V tomto případě opakujte pokus o něco níže na hřebíku, dokud vaše zvíře přestane reagovat.

Stříhejte drápy:

Jakmile je váš nůž na nehty dobře umístěn, můžete zaříznout několik milimetrů pod ostrou částí nehtu! Neváhejte a upřímně uříznout dráp vašeho psa. To je pro něj naprosto bezbolestné, pocit je stejný, jako když si stříháte nehty.

Samozřejmě, nezapomeňte svého psa silně odměnit s pohlazením, sladkými slovy a případně nějakými pamlsky!

Co takhle adoptovat laboratorního psa?

Dokáže si pes zapamatovat minulost a promítnout se do budoucnosti?