Dokáže si pes zapamatovat minulost a promítnout se do budoucnosti?

Když se váš pes povaluje na pohovce, myslíte si, že myslí na tu mouchu létající kolem lustru, nebo s dojetím a nostalgií přemítá o svém dětství a pak si představuje svou budoucnost plánováním svých projektů a svých snů? Tady je to, co říká věda!

Předpoklady pro mentální cestování časem

1. Buďte obdařeni sebeuvědoměním

Prvním prvkem nezbytným k provádění mentálního cestování časem (pamatování si minulosti nebo projekce do budoucnosti) je sebeuvědomění. Je to schopnost rozpoznat sebe sama jako individualitu odlišnou od ostatních jedinců, to porozumět pojmům „já“ a „jiný“. Pokud si nejste vědomi své vlastní existence, své individuality, nemůžete si sami sebe nikde představit.

Byly provedeny různé studie, aby se zjistilo, zda je pes sebevědomý – nebo ne. Selhal v jednom z nejslavnějších: zrcadlový test. Pes by jeho odraz nepoznal. Mnoho kritiků však protestovalo, že tento experiment není vhodný pro psí druhy, protože je založen na vizi. Člověk sice vnímá svět hlavně očima, ale není to případ psa, který to dělá především čichem. Byly proto vyvinuty další studie, které tento parametr zohledňují. Ukázali, že pes je schopen rozpoznat své „já“ nikoli zrakem, ale čichem. Toto téma zůstává ve vědecké komunitě vysoce kontroverzní.

zrcadlový pes
Kredity: NinGNunG/iStock

2. Mít epizodickou a sémantickou paměť

Jsou to dva typy dlouhodobé paměti. Zahrnují věci, které si lze zapamatovat a které si uvědomujeme. Epizodická paměť ukládá události osobně zkušený. Co se týče sémantické paměti, ta zaznamenává věděnínaučená fakta (např. význam slov).

Tyto 2 paměti jsou nezbytný abychom mohli plánovat budoucnost. Umožňují představit si prostředí této hypotetické budoucnosti. Epizodická paměť je také nezbytná k tomu, abychom mohli mentálně cestovat ve své minulosti, protože právě ona uchovává vzpomínky.

Je zcela jasné, že pes je obdařen sémantickou pamětí. Výzkumníci však nejsou nejsem si jistý, jestli má také epizodickou paměť. Zkušenosti týmu Dr. Fugazzy, publikované v časopise Současná biologieZdá se, že ukazuje, že jeden má. Ale ne všichni vědci souhlasí. Stručně řečeno: věda opět váhá.

mozkový pes
Kredity: wildpixel/iStock

Jiná zvířata se zdají být schopná mentálního cestování časem

Studie ukázaly, že několik dalších živočišných druhů vykazuje chování, které silně připomíná mentální cestování časem. to bylo zvýrazněno u některých ptáků, krys, měkkýšů, opic a dokonce i u včel.

Naznačují to i příklady ze života. Můžeme citovat příběh šimpanze ve švédské zoo, který plánoval strategicky jak se hodlá zbavit návštěvníků parku. Zvíře trávilo večery sbíráním kamenů, které dopravilo na místo výběhu s nejlepší palebnou linií na návštěvníky, čekalo na znovuotevření zoo a pak začalo odstřelovat rodiny.

Člověk si odpradávna myslel, že zvířata žijí pouze v přítomnosti a že on jediný si dokáže pamatovat svou minulost a promítat se do budoucnosti. Stále více prvků však tomuto přesvědčení odporuje. Ale dotkněte se mýtus „člověk: jedinečný a samostatný druh“ pro některé vždy zůstane rouháním.

cestování v čase
Kredity: Natalia_80/iStock

A co pes? Žije pouze přítomným okamžikem?

Pokud jde o konkrétní případ psů, jak je vidět výše, některé studie docházejí k závěru, že skutečně ano potřebné předpoklady k mentálnímu cestování časem. Existuje však také několik studií, které nesouhlasí.

Dr. Bekoff také uvádí příklady každodenních situací, které by ukázaly určité plánování do budoucna ze strany psa. Je o Sadie, malém pejskovi, který si často chodí do parku hrát se svou nejlepší kamarádkou boxerkou Roxy. Občas se ale stane, že tam není. V tomto případě ho Sadie hledá, pak to nakonec vzdá a jde si hrát s ostatními psy. To by ukazovaloplánuje hrát s Roxyale vzdá to, když si uvědomí, že realita je v rozporu s jejími plány.

Žije tedy pes pouze přítomností? No je těžko říct s jistotou za současného stavu poznání. Nové objevy ale často ukazují, že psi jsou mnohem chytřejší, než byste si mysleli. Zatímco čekáte, až věda bude vědět víc, nechám vás, abyste si sami představili všechny věci, které se mohou odehrávat v malé hlavičce vašeho furballu!

zamyšlený pes
Kredity: Mor Shani/Unsplash

Také se vám bude líbit:

Poznají se psi v zrcadle?

Sní psi? Odpověď je ano !

Věda promluvila: Psi nemají rádi lidi, kteří jsou na své majitele zlí

Jak svému psovi ostříhat drápky?

Landseer, velmi jemný záchranářský pes