detail, který hodně znamená…

Tým výzkumníků vyvinul nejzajímavější experiment pro studium zívání psů a lidí. U lidí je zívání, jak víme, nakažlivý jev. Ale zřejmě je to i případ mezi tebou a tvým pejskem a ten skrývá spoustu věcí…

Záhada zívání

Přesný mechanismus a role zívání stále zůstává pro vědu velkou záhadou. Nicméně jiný teorie byly vydány. Může to být například chování smečky zaměřené na synchronizaci stavu mysli a aktivity šelem stejné skupiny.

Zívání je velmi běžný reflex. Nachází se u mnoha zvířat. Nicméně, přenést jeho zívnutí k jinému jedinci svého druhu je v přírodě něco méně obvyklého. V každém případě byla prokázána pouze u člověka, psa, andulky (ptáka) au některých opic. Pokud jde o přenos zívání mezi dvěma různými druhy, byl prozkoumán ještě méně.

Zajímavá studie

Výzkumníci z Tokijské univerzity pod vedením Dr. Teresy Romerové provedli a Zkušenosti o nakažlivosti zívání mezi lidmi a psy. Jejich práce zahrnuje 25 zvířat.

Každý pes byl vystaven čtyři situace odlišný:
– Mistr zívá.
– Cizinec zívá.
– Mistr dělá jakékoli pohyby ústy.
– Cizinec dělá jakékoli pohyby ústy.

Pak vědci účet kolikrát to způsobilo zívnutí zvířat. Kromě toho jim během testu také měřili tepovou frekvenci.

psí zívnutí
Kredity: Rawpixel.com / Freepik.

Zívání je nakažlivé, a to i pro psy!

Ukázalo se, že chlupy zívaly mnohem víc když ten člověk zíval (ve srovnání s jakýmikoli pohyby úst). Reakce psů tedy nebyla reakcí na jakékoli otevření tlamy, jinak by nebyl žádný rozdíl. Je to skutečně zívání mužů, kteří přiměli pejsky, aby udělali totéž.

A jiný Zkušenosti Angličtina docela podobné výsledky provedené před 5 lety přinesly výsledky, které se ubíraly stejným směrem: psí jedinci nikdy nezívali na základě pohybů úst lidských subjektů, na druhé straně zívali v 72 % případů po zívnutí. Je to velmi vysoké číslo. Je dokonce vyšší než u dvou mužů (45–60 %). Psi se proto zdají být obzvláště dobře spojeni s lidmi.

Jsme citlivější na zívání lidí, které milujeme

V japonské studii psi zívali výrazně častěji když viděli svého pána zívnout než když viděli cizince zívnout. Tato tendence byla prokázána i u lidí v jiných experimentech. Zíváme více v reakci na zívání lidí, na kterých nám záleží.

Nyní vše, co musíte udělat, je zkusit zívat před svým psem, abyste zjistili, zda ho to přiměje udělat totéž! Nenechte se však urazit, pokud tomu tak není, nemusí to nutně znamenat, že vás nemiluje, to je samozřejmě třeba uvést na pravou míru, to jsou pouze trendy a existuje individuální variabilita.

psí zívnutí
Kredity: Vladimir FLoyd / iStock.

Nakažlivé zívání spojené se schopností empatie?

Vědci předložili dvě hypotézy, které by mohly vysvětlit nakažlivost zívání. Za prvé by to mohl být mechanismus modulovaný pomocí stres. V tomto experimentu však srdeční frekvence zvířat zůstala stabilní, což naznačuje, že nebyla ve stresu.

Další možností je, že by tento mechanismus byl vázán naempatie. Mnoho dalších experimentů skutečně prokázalo souvislost mezi touto schopností a nakažlivým zíváním. Pro začátek, tou člověka jdou ruku v ruce saktivace neuronů zodpovědný za empatii a sociální dovednosti. Vědci také prokázali, že lidé s lepší skóre empatie byly náchylnější k nakažlivosti zívání. Navíc lidi autistický, kteří mají trochu jinou empatii, mají také docela jinou odezvu na zívání. Konečně, jak bylo vidět dříve,příloha k jedinci (což je spojeno s empatií) zvyšuje pravděpodobnost zívání po nich.

Pes a muž: šokový tým

Závěrem lze říci, že psi a lidé jsou často Na stejné vlnové délce. Jsou velmi synchronizovaní a koordinovaní v mnoha oblastech, včetně zívání. A je to víc než jen ranní otvírák úst. Zdá se, že tento proces je spojen s mnohem hlubším prvkem, empatií, a že je ovlivněn náklonností mezi furbally a jejich pány. Ano, až příště budete vy a váš pes jednohlasně zívat, může to být skutečné vyznání lásky!

psí zívnutí
Kredity: Daniel Lincoln / Unsplash.

Top 20 nejoblíbenějších psích plemen Francouzů v roce 2020

Co dělat, když jste svědky týrání zvířat?