Anglický setr, okouzlující lovecký pes

Tento nádherný ohař pochází z Velké Británie. Od ostatních se odlišuje svými vznešenými skvrnitými šaty a elegantním držením těla. Kromě toho, že je to velmi krásný pes, je z něj i rozkošný životní společník. Objevte anglického setra!

Příběh anglického setra

Anglický setr cválající na pláži
Kredity: Jane Faizullin / iStock

Anglický setr s největší pravděpodobností pochází z plemene dlouhosrstého ohaře španělského původu. Ve středověku se používal k lovu drůbeže. Sir Edward Laverack, který je považován za zakladatele plemene, nechal v 19. století vyšlechtit setry a vybíral ty nejudatnější a nejkrásnější modely. V roce 1860 představil svá první štěňata jako angličtí setři, ale standard plemene byl nakonec stanoven až v roce 2009! Anglický setr je dnes nejrozšířenějším ohařem ve Francii a je také považován za jednoho z nejlepších. Ohař má tu zvláštnost, že sedí nehybně před svou kořistí, jakmile ji dosáhne. Odtud také pochází jeho název Setter, protože pozice zastavení se v angličtině překládá jako „nastavit“.

Anglický setr, elegantní a skvrnitý lovecký pes

Anglický setr stojící pózuje v trávě
Kredity: CaptureLight / iStock

Anglický setr, stejně jako všichni psi setra, má mírně zvlněnou srst, aniž by byla kudrnatá. Většinu času jsou jeho šaty skvrnité, ale barvy jsou četné: hnědá a bílá, černá a bílá, citronová a bílá, oranžová a bílá a někdy dokonce trikolóra. Jeho hlava je protáhlá a jeho oříškové až hnědé oči jsou velmi výrazné. Jeho tělo je středně dlouhé a jeho dlouhý, huňatý ocas se postupně zužuje ke špičce. Anglický setr váží 25 až 30 kilo a v kohoutku měří až 68 cm.

Anglický setr, od ohaře po společenského psa

Štěňata anglického setra hrají přetahování lanem
Kredity: Jane Faizullin / iStock

Anglický setr je velmi přátelský pes. Kromě toho, že je výborný lovecký pes, je také velmi příjemným společenským psem. Společenský, jak s lidmi, tak se zvířaty, je to ideální pes do rodiny. Navíc má obzvláště rád děti, ke kterým je obecně velmi trpělivý a jemný. Anglický setr si rád hraje a hodně cvičí. Uvidíte také, že přítulný a přítulný pes, kterého znáte v domě, plně získá své lovecké instinkty, jakmile se ocitne venku. Z tohoto důvodu je třeba vzít v úvahu, že anglický setr není snadným psem na výchovu. Pokud mu nedopřejete dostatek pohybu, najde si ho sám! Ale nemusí se vám to líbit…

Kolik stojí anglický setr?

Cena čistokrevného psa se může odvíjet od chovu, do kterého ho chcete vzít. V průměru vás pořízení anglického setra vyjde na 1 000 až 1 500 eur, ale je třeba vzít v úvahu mnoho parametrů. Zejména rodokmen a někdy i pohlaví štěněte. V každém případě vždy upřednostňujte malé chovatele, kteří kladou pohodu psa nade vše.

Jak udržet krásu srsti vašeho psa?

Umí psi počítat?