6 nebezpečí podzimu pro vašeho psa

Kdo říká nová sezóna, říká panel nových vůní k čichání! Podzim se svými hromadami uschlého listí je pro vašeho pejska opravdu často skutečným čichovým dobrodružstvím. Navíc s krásnými barvami letošní sezóny a stále mírnými teplotami je velmi pravděpodobné, že procházky ve společnosti vašeho mazlíčka vám budou také velmi příjemné. Podzim však občas může skrývat některá nebezpečí. Nebojte se, jen si musíte dát pozor na ty, které vám zmíníme ve zbytku tohoto článku.

Kaštany

pes sleduje svého pána, jak loupe kaštany
© rfranca – iStock

Podzim je sezóna kaštanů! Navíc můžete být v pokušení hodit trochu po svém psovi, abyste si s ním pohráli na lesních cestách. I když je otrava poměrně vzácná, měli byste to vědět kaštany mohou být nebezpečné pro vašeho psa. Pokud je jen chytne do úst, žádné skutečné nebezpečí nehrozí. Na druhou stranu, pokud je začne žvýkat a polykat, může z toho vážně onemocnět. V důsledku, chemická látka je přítomen ve všech částech jírovce, včetně jeho listů. Příznaky otravy se mohou objevit 1 až 6 hodin po požití. U vašeho psa se pak projeví příznaky, jako je průjem, zvracení, dehydratace atd. Může také trpět, a proto být velmi neklidný. V takovém případě ho rychle vezměte ke svému veterináři.

nemrznoucí směs

nemrznoucí směs
© Milan-Krasula – iStock

Nemrznoucí směs si každoročně vyžádá mnoho obětí mezi našimi psími kamarády. Tento automobilový produkt je pro zvířata skutečně atraktivní kvůli jeho sladké chuti. Bohužel nemrznoucí směs je extrémně toxická a způsobí otravu velmi často fatální při požití. Dbejte tedy na to, aby se váš čokl příliš nepoflakoval kolem aut a držte tento výrobek dál od něj, aby nedošlo k nehodě.

Houby

pes se svým pánem drží košík plný hub
© Halfpoint – iStock

Kdo říká podzim, říká houbaření. Nicméně, stejně jako u lidí, některé druhy mohou velmi nebezpečné pro vašeho psa. Navíc i některé jedlé houby u nás nejsou vůbec pro vaše pejsky. Při procházkách se tedy ujistěte, že vašeho psa nebaví hrát si s houbou a ještě méně do ní kousat… Pozor!

šišky

štěně s borovou šiškou v tlamě
© Johann Jansen – iStock

Připadají vám šišky zcela neškodné? No, ve skutečnosti to tak není, protože i když nejsou nijak zvlášť jedovaté, mohou se však rozpadat ! Pokud by si váš pes s jedním z nich hrál, mohl by kvůli třískám skončit zraněný v tlamě. Při požití by mohly také způsobit střevní perforaci nebo obstrukci. Pozor, také v borovicích obecně najdeme pro psy extrémně nebezpečné housenky procesní. Vyvarujte se tedy házení šišek po něm jako míče.

žaludy

žalud
© Roman-Stasiuk – iStock

Jak jsme viděli u hub, některá jídla, která jsou poživatelná pro lidi nebo jiné druhy zvířat, nemusí být nutně poživatelná pro naše pejsky. To je případ žaludů. Výjimečná jídla pro naše přátele veverky, jsou absolutně toxické Pro naše přátele psy! Příznaky otravy se mohou objevit několik hodin po požití a jsou velmi podobné otravě kaštanem. Při procházkách dbejte na to, aby si s ním váš pes nehrál nebo ho nepožíral. Z bezpečnostních důvodů vždy přinést hračku s vámi na procházce, abyste odvedli pozornost vašeho psa.

Paraziti

klíště na prstu se psem v pozadí
© Chalabala – iStock

Stejně jako na jaře, problémy s blechami a klíšťaty mají tendenci se v tomto období zvyšovat. Opatření, která je třeba přijmout, je proto léčit svého psa preventivně. Po každé procházce v lese nebo na místě, kde se pravděpodobně vyskytují klíšťata, také pečlivě zkontrolujte jeho srst. Piroplazmóza je totiž onemocnění přenášené klíšťaty, které může být pro psy smrtelné.

kde koupit psa?

Psi cítili plynoucí čas…