5 psích plemen podobných vlkům

Určitě to znáte, pes domácí, kterého dnes známe, pochází z vlka, o tom jsme mluvili v minulém článku. Z vědeckého hlediska tedy psi a vlci patří k jednomu a stejnému druhu psovitých šelem: Canis lupus. V současné době existují stovky psích plemen, z nichž všechna jsou extrémně odlišná a na hony vzdálená vlčí postavě. Některá plemena si však zachovala tento elegantní a divoký vzhled, který nás tak fascinuje!

Československý vlčák

Portrét československého psa
Kredity: Ekaterina Gorokhova / iStock

Československý vlčák nemá toto jméno náhodou, protože jeho vzhled je podivně podobný vlkovi! Může za to především kříž, ze kterého pochází. V 60. letech totiž vojáci čs křížili německé ovčáky s karpatskými vlky. Odtud pochází jeho silueta a chůze, která je tak podobná divokým zvířatům. Československý vlčák má navíc určité podobnosti s povahou vlka. I když má do divočiny daleko, stále je samostatnější než například husky nebo malamut. Je to velký pes, který může dosáhnout až 75 cm v kohoutku a vážit 40 kilo.

Saarloosův vlčák

Dva Sarloos psi hrají
Kredity: Zuzule / iStock

Saarloosův vlčák také vypadá jako vlk, ale za své jméno vděčí muži, který vytvořil kříž, ze kterého vzešel. Leendert Saarloos, holandský chovatel, se skutečně pokusil vytvořit nové plemeno psa křížením německého ovčáka s evropským vlkem od sibiřských rodičů. Po několika zkouškách se ve 30. letech 20. století konečně zrodilo plemeno Saarloosův vlčák. Jeho silueta je elegantní a harmonická a má stejně lehký chod jako vlk. Stejně jako československý vlčák, zachovává si určité vlčí instinkty a je proto obecně spíše ostražitý.

Americký vlčák nebo vlčák

Vlčák ležící v trávě
Kredity: Emre Ceylan / iStock

Americký vlčák, nazývaný také Wolfdog, je také výsledkem křížení vlka a psa. Zdálo by se však, že přesně neznáme plemeno psovoda u vzniku tohoto křížení. Vlčák má nápadnou fyzickou podobnost s vlkem, se kterým také částečně sdílí charakter. Opravdu se často říká, že vlčák vypadá spíše jako vlk než pes a že je poměrně komplikované ho socializovat. Proto je nutné začít s jeho socializací již od útlého věku. Jeho vzdělání musí být pevné a jemné. Není neobvyklé, že vlčák místo štěkání vrčí nebo vyje.

Le Tamaskan

Tamaskánský pes na duně
Kredity: gebut / iStock

V 80. letech měli chovatelé nápad vytvořit plemeno se vzhledem vlka a chováním psa. Tamaskan je tedy velmi nedávné plemeno, které pochází z Finska. Tento velmi sportovní pes má hustou srst, která ho chrání před drsnými teplotami. Jeho silueta je tedy taková, jak si jeho tvůrci přáli: velmi blízká vlčí. Velmi inteligentní, tamaskan je pes velmi blízký svému pánovi a lidem generála. Na rozdíl od 3 předchozích ras nevykazuje žádnou zvláštní nedůvěru vůči mužům. Sázka na původ tohoto nového plemene je tedy pro chovatele úspěšná!

Sibiřský husky

Husky pes u jezera
Kredity: Lisa_Nagorskaya / iStock

Sáňkový pes původem ze Sibiře, lSibiřský husky je možná nejméně vlčím psem v tomto výběru. Zachovala si však některé zvláštnosti. Pokud jde o původ husky, víme, že toto plemeno se objevilo asi před 4000 lety ve východní Sibiři v kmeni Chukchi. Fyzicky vypadá spíše jako malamut než vlk, ale jeho lupoidní vzhled navzdory všemu fascinuje! Tento vznešený pes je věrný a velmi blízko svému pánovi a nevydrží být příliš dlouho sám. Od svého původu jako smečkový pes je o něm známo, že nesnáší samotu.

Tímto uzavíráme náš výběr 5 plemen psů, kteří jsou překvapivě podobní vlkům. Tito psi si obecně zachovali určité vlčí instinkty, a proto by neměli být svěřeni do rukou každého.

Měli byste svého psa v zimě ostříhat?

Toto je lidský věk vašeho psa