11 nejčastějších onemocnění u psů

I když svému zvířeti nabídnete ty nejlepší granule a nejlepší životní hygienu, je vždy možné, že zvíře onemocní. Více či méně benigních patologií u psů je stejně jako u nás mnoho. Dnes vám představíme 11 těch nejčastějších. Navzdory všemu, buďte si jisti, veterinární medicína nyní umožňuje léčit velké množství z nich!

pes čeká na veterináře
© gpointstudio – iStock

1- Chovatelská stanice kašel

Infekční tracheobronchitida, běžněji známá jako psí kašel, je velmi časté onemocnění, které postihuje zejména štěňata. Šíří se velmi rychle, protože na farmách zvířata většinou žijí ve společenstvích. Příznaky jsou přetrvávající kašel a výtok z očí a nosu. Pes může mít také horečku a ztrátu chuti k jídlu. Měli byste vědět, že od 2 měsíců štěněte je třeba udělat vakcínu, která ho před touto nemocí ochrání.

2- Parvovirosa

Parvovirus, velmi časté virové onemocnění psů, může být zvláště nebezpečné pro zvířata, která nejsou očkovaná. Je také velmi nakažlivá a způsobuje horečku, nechutenství, dehydrataci, zvracení a hemoragické průjmy. Proto je důležité projednat očkování s vaším veterinářem.

3- Atopická dermatitida

Atopická dermatitida je chronický zánět kůže genetického původu. Obvykle se objevuje u psů před dosažením věku 3 let. Způsobuje zarudnutí a silné svědění. Ty se nejčastěji nacházejí v podpaží, uších a prstech. Pes má také silné dispozice pro všechny druhy alergií.

4- Selhání ledvin

Selhání ledvin u psů může mít několik možných příčin. Pokud jde o příznaky, obvykle způsobuje močové, trávicí a celkové poruchy. Když zvíře trpí akutním renálním selháním, je nutné ho umístit pod perfuzi, aby se odstranily toxiny přítomné v krvi.

5- Osteoartróza

Onemocnění, které postihuje mnoho psů, osteoartróza je ortopedický stav, který ve většině případů souvisí s věkem nebo nadváhou. Váš pes pak už nemusí snést, že se ho dotýkáte, začíná kulhat nebo se dokonce zdráhá jít na procházku. Bohužel opravdu neexistuje lék. Během osteoartrózových krizí může podávání analgetik a protizánětlivých léků zmírnit bolest psa.

můžete se poradit s veterinářem online?

objevte 3 recepty, jak potěšit svého psa